PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Koniczyna jako symbol Trójcy Świętej

Oryginalnym kolorem związanym z Dniem Świętego Patryka był w rzeczywistości kolor niebieski…

Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii, przypada na 17 marca. Św. Patryk, urodzony w rzymskiej Wielkiej Brytanii pod koniec IV wieku, został porwany w wieku 16 lat i zabrany do Irlandii jako niewolnik. Uciekł, ale wrócił w około 432 r., aby nawrócić Irlandczyków na chrześcijaństwo. Do swojej śmierci, 17 marca 461 r., założył liczne klasztory, kościoły i szkoły. Wokół niego wyrosło wiele legend – na przykład, że wypędził… węże z Irlandii.

Go West!

Emigranci kierujący się do USA zamienili ten dzień w świeckie święto biesiadowania i celebrowania irlandzkich symboli. Miasta o dużej liczbie irlandzkich imigrantów, które często sprawowały władzę polityczną, organizowały najobszerniejsze uroczystości, w tym misterne parady (pierwsza odbyła się w Bostonie w 1737 r.).

Celebrujący to święto, głównie Irlandczycy, 17 marca ubierają się na zielono, a przynosząca szczęście koniczyna jest nieodzownym elementem ich garderoby.

Dlaczego zielony?

Oryginalnym kolorem związanym z Dniem Św. Patryka był w rzeczywistości kolor… niebieski Jednym z powodów, dla których niebieski został zastąpiony zielonym, było nadanie Irlandii pseudonimu “Szmaragdowa Wyspa”. Dużą rolę w tej istotnej zmianie odegrał także skrajny lewy element flagi irlandzkiej.

Potrawy i napoje

Jeśli chodzi o dania serwowane w tym dniu, są to głównie posiłki na bazie wołowiny i kapusty. Nieodzownym elementem jest także piwo, często barwione na zielono, aby uczcić to irlandzkie święto. Wiele restauracji i pubów serwuje w tym dniu typowo irlandzkie dania: gulasz i zupę ziemniaczaną, a na słodko np. kremowe ciasto z kremem czekoladowym.

rosliny-doniczkowe-wpis-13

Dlaczego koniczyna?

Według legendy, wykorzystał ją Święty Patryk poprzez pokazanie tej rośliny jako jednej łodygi z trzema liśćmi do zobrazowania istoty Trójcy Świętej.

Symbol trójlistnej koniczyny został również zaadaptowany jako znak firmowy przez irlandzkie linie lotnicze Aer Lingus jak również i inne przedsiębiorstwa, chcące zaakcentować swoją irlandzką przynależność. Wizerunek koniczyny widnieje też na odznace czapek Gwardii Irlandzkiej, elitarnych oddziałów piechoty Armii Brytyjskiej.

Symbole i skojarzenia

Symbole religijne związane z St. Patrick’s Day to głównie rozmaite węże i krzyże celtyckie. Niektórzy twierdzą, że Święty Patryk dodał Słońce, potężny irlandzki symbol, do chrześcijańskiego krzyża, aby stworzyć coś, co obecnie nazywa się Krzyżem Celtyckim. Inne związane z Irlandią symbole widoczne w Dzień Świętego Patryka obejmują harfę, która była używana w Irlandii od stuleci, a także mitologiczne stworzenie znane jako krasnal i garnek złota na końcu tęczy.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X