Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii, przypada na 17 marca. Św. Patryk, urodzony w rzymskiej Wielkiej Brytanii pod koniec IV wieku, został porwany w wieku 16 lat i zabrany do Irlandii jako niewolnik. Uciekł, ale wrócił w około 432 r., aby nawrócić Irlandczyków na chrześcijaństwo. Do swojej śmierci, 17 marca 461 r., założył liczne klasztory, kościoły i szkoły. Wokół niego wyrosło wiele legend – na przykład, że wypędził… węże z Irlandii.
Uważa się jednak, że od ostatniej epoki lodowcowej w Irlandii nie było węży. „Węże”, które święty Patryk wygnał z Irlandii, mogą odnosić się do druidów lub pogańskich czcicieli bogów węża.
Powszechnie uważa się, że święty Patryk został pochowany pod katedrą w Downpatrick w Irlandii. Stoi ona na miejscu klasztoru benedyktynów, zbudowanego w 1183 roku. Tę przepiękną katedrę zdobią liczne, wspaniałe witraże.
Go West!
Emigranci, w szczególności ci kierujący się do Stanów Zjednoczonych, zamienili Dzień Świętego Patryka w świeckie święto biesiadowania i celebrowania irlandzkich symboli. Miasta o dużej liczbie irlandzkich imigrantów, które często sprawowały władzę polityczną, organizowały najobszerniejsze uroczystości, w tym misterne parady. Boston odbył swoją pierwszą paradę z okazji Dnia Świętego Patryka w 1737 r., a następnie w Nowym Jorku w 1762 r.
Od 1962 r. Chicago zabarwiło rzekę na zielono, aby uczcić święto (chociaż niebieski był kolorem tradycyjnie kojarzonym ze św. Patrykiem, zieleń jest obecnie powszechnie związana z tym szczególnym dniem).
Powszechnie, celebrujący to święto Irlandczycy i wszyscy ci, którym Irlandia jest bliska sercu, 17 marca ubierają się na zielono, a nieodzownym elementem ich garderoby jest przynosząca szczęście – koniczyna.
Dlaczego zielony?
Oryginalnym kolorem związanym z Dniem Św. Patryka był w rzeczywistości kolor… niebieski Jednym z powodów, dla których niebieski został zastąpiony zielonym, było nadanie Irlandii pseudonimu “Szmaragdowa Wyspa”.
Dużą rolę w tej istotnej zmianie odegrał także skrajny lewy element flagi irlandzkiej.
Potrawy i napoje
Jeśli chodzi o dania serwowane w tym dniu, są to głównie posiłki na bazie wołowiny i kapusty. Nieodzownym elementem jest także piwo, często barwione na zielono, aby uczcić to irlandzkie święto. Wiele restauracji i pubów serwuje w tym dniu typowo irlandzkie dania: gulasz i zupę ziemniaczaną, a na słodko np. kremowe ciasto z kremem czekoladowym.

Dlaczego koniczyna? Według legendy, wykorzystał ją Święty Patryk poprzez pokazanie tej rośliny jako jednej łodygi z trzema liśćmi do zobrazowania istoty Trójcy Świętej.
Symbol trójlistnej koniczyny został również zaadaptowany jako znak firmowy przez irlandzkie linie lotnicze Aer Lingus jak również i inne przedsiębiorstwa, chcące zaakcentować swoją irlandzką przynależność. Wizerunek koniczyny widnieje też na odznace czapek Gwardii Irlandzkiej, elitarnych oddziałów piechoty Armii Brytyjskiej.
Symbole i skojarzenia
Symbole religijne związane z St. Patrick’s Day to głównie rozmaite węże i krzyże celtyckie. Niektórzy twierdzą, że Święty Patryk dodał Słońce, potężny irlandzki symbol, do chrześcijańskiego krzyża, aby stworzyć coś, co obecnie nazywa się Krzyżem Celtyckim. Inne związane z Irlandią symbole widoczne w Dzień Świętego Patryka obejmują harfę, która była używana w Irlandii od stuleci, a także mitologiczne stworzenie znane jako krasnal i garnek złota na końcu tęczy.
Koronawirus a Dzień Św. Patryka
Władze podały, że Irlandia odnotowała prawie 130 zarejestrowanych przypadków, w tym dwa zgony, co stanowi wzrost o ponad 40% w ciągu jednego dnia.
Podczas, gdy festiwal Świętego Patryka, który przyciąga około pół miliona ludzi do Dublina, został oficjalnie odwołany, puby pozostają w większości otwarte. Jednak w ostatnią sobotę kampania pod hashtagiem #closethepubs nabrała tempa wraz z rozprzestrzenianiem się wirusa.