Zamiokulkas jest wieloletnią rośliną z rodziny obrazkowatych. W domach powinien być uprawiany w doniczkach z żyzną, próchniczą, przepuszczalną ziemią, o odczynie pH kwaśnym lub lekko kwaśnym. Najlepsze stanowisko dla zamiokulkasa powinno być półcieniste, a nawet cieniste. Ostre, intensywne słońce może bowiem zaszkodzić roślinie bardziej niż niedobór światła.
Czym jest soczewica?
Soczewica to roślina strączkowa z rodziny bobowatych, uznawana za pełnowartościowe źródło białka. Znajdziemy w niej również wiele witamin i minerałów (azot, potas, fosfor i bor), w związku z czym jest ważnym składnikiem diety – nie tylko w przypadku wegan i wegetarian. Okazuje się też, że z soczewicy można przygotować nawóz do zamiokulkasa.
Brak nowych liści
Jeżeli zamiokulkas ma pomarszczone liście, gnije czy usycha, oznacza to, że popełniamy błędy w jego pielęgnacij. Uwagę powinno zwrócić również zahamowanie wzrostu czy żółknięcie liści. Jaka jest tego przyczyna?
Powodem może być przelanie. Zamiokulkasa najlepiej podlewać, kiedy jego podłoże nieco przeschnie. Unikajmy też polewania wodą liści, aby nie pokryły się nieestetycznymi plamami. Jeśli zamiokulkas został przelany, należy umieścić go w nowym, świeżym podłożu.
Powodem braku nowych liści może być również:
• nieodpowiednia pora roku,
• niewłaściwe pH gleby,
• zbyt mała ilość światła,
• zbyt mała doniczka.
Jak przygotować roztwór?
Należy zalać 3 łyżki soczewicy dowolnej odmiany niecałym litrem wody. Odstawiamy to na cztery godziny. Po upływie tego czasu odcedzamy przygotowany napar na sitku i od razu podlewamy nim nasze rośliny. Taką kurację należy stosować raz na miesiąc.
Lub...
Soczewicę możemy również zmielić na proszek, który raz na miesiąc będziemy wsypywać do doniczki i mieszać z ziemią. Wystarczy tylko zblendować na drobno porcję strączków.