PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Storczyk z kwiaciarni czy supermarketu?

Miejsce zakupu nie ma zasadniczego znaczenia, o ile zwrócimy uwagę na szczegóły ważne podczas wyboru danego egzemplarza.

Storczyki można kupić zarówno w kwiaciarni, jak i w wielu sieciowych marketach. Miejsce zakupu nie ma zasadniczego znaczenia, o ile zwrócimy uwagę na szczegóły ważne podczas wyboru danego egzemplarza.

Najbardziej popularnym storczykiem i zarazem najłatwiejszym w pielęgnacji jest storczyk Phalaenopsis. Wystarczy przestrzegać jedynie kilku wskazówek uprawowych, aby odmiana ta cieszyła nas pięknymi i bujnymi kwiatami.

Jak wybrać najlepszy egzemplarz?

Wybierzmy okaz zdrowy, tj. bez plam na liściach i z jędrnymi korzeniami. Łatwo je obejrzeć, bo wiele tych roślin sprzedawanych jest w przezroczystych opakowaniach. Zwróćmy uwagę na pąki kwiatowe – nie mogą być zwiędnięte, bo to świadczy o znacznym przesuszeniu rośliny, albo o jej złej kondycji.

Jeśli mamy do wyboru okaz ze wszystkimi rozwiniętymi kwiatami, bądź tylko z jednym kwiatem i wieloma pąkami, wybierzmy ten drugi – istnieje bowiem spora szansa, że pąki rozwiną się szybko i będą zdrowe oraz zachowają swój urok przez znacznie dłuższy czas.

Cena storczyków

Storczyki można kupić w centrach ogrodniczych w cenie od 20 do 50 zł, natomiast w kwiaciarniach można je dostać w cenie ok. 50-80 zł.

Cena dobrej jakości, silikonowych storczyków, które do złudzenia przypominają te naturalne, waha się od 120 do nawet 250 zł. Zakup sztucznej rośliny, o wysokiej jakości wykonania, ma sens tylko wówczas, gdy warunki otoczenia nie nadają się do uprawy żywych roślin doniczkowych.

Temperatura

Idealna temperatura dla storczyka w ciągu dnia to 20-22°C. Roślina nie lubi przeciągów, dlatego nie powinna stać przy uchylnym oknie. Można przyjąć, że latem storczyki najlepiej się czują w temperaturze ok. 24°C, a zimą ok. 18°C. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, ze na ich kwitnienie dobrze wpływają wahania temperatury pomiędzy dniem, a nocą. W okresie letnim możemy im to zapewnić, wynosząc je na lekko ocieniony balkon, czy taras.

W okresie zimowym warto na noc zakręcać kaloryfer pod parapetem, na którym znajduje się storczyk.

Oświetlenie

Storczyk falenopsis lubi nasłonecznione pomieszczenia, ale nie powinien stać w bezpośrednim nasłonecznieniu, zwłaszcza w lecie. Przy zbyt intensywnym świetle liście zaczynają żółknąć. Opadanie pąków kwiatowych oraz ciemnozielony kolor liści spowodowane są zwykle zbyt ciemnym miejscem.

A zatem przeznaczamy dla storczyka miejsce dobrze oświetlone, ale światłem rozproszonym. Jeśli chcemy go uprawiać na parapecie – najlepsze źródło światła będzie na oknie wschodnim. Latem chrońmy roślinę przed ostrymi promieniami, lekko przysłaniając okno, np. firanką lub ustawiając doniczkę w głębi pokoju.

Podlewanie

Storczyk falenopsis należy podlewać co około 7 dni, w czasie letnich upałów częściej. Doniczkę najlepiej zanurzyć na 5 minut w pojemniku z odstałą, miękką wodą na 3/4 jej głębokości. Następnie czekamy, aż nadmiar wody wycieknie z doniczek, po czym umieszczamy je ponownie w osłonkach, czy na podstawkach.

Chodzi bowiem o to, by korzenie zbyt długo się nie moczyły.

Wysoka wilgotność powietrza

Jest niezbędna do tego, by storczyki rozwijały się prawidłowo. Dla łatwych w uprawie falenopsisów wystarczy wilgotność względna na poziomie ok. 60%. Bardziej wymagające (jak np. obuwiki, miltoniie i katleje) dobrze się czują przy 70-80%. Warto je wstawić do dużego szklanego pojemnika, gdzie takie nawilgocenie atmosfery wokół roślin będzie możliwe.

Dobrym pomysłem jest także zainstalowanie nawilżacza powietrza.

Podłoże

Podłoże dla storczyków powinno być lekkie, przewiewne i bardzo przepuszczalne. Można je kupić w niewielkich paczkach, bądź sporządzić z pokruszonej, rozłożonej kory sosnowej, kawałków styropianu, mchu torfowca (lub torfu wysokiego) i kawałów węgla drzewnego.

Przy przesadzaniu roślin część młodych korzeni pozostawiamy na zewnątrz pojemnika.

Storczyk falenopsis w naturze rośnie jako epifit, przytwierdzony korzeniami do gałęzi drzew. Nie jest jednak pasożytem, wszystkie potrzebne substancje odżywcze czerpie z wody w powietrzu, wody dostępnej w postaci deszczu, a także z rozkładu szczątków organicznych, które znajdą się w zasięgu korzeni.

Stąd jego niewielkie zapotrzebowanie na składniki mineralne, a także konieczność stosowania przewiewnego podłoża szybko przesychającego.

Na rynku dostępny jest duży wybór gotowych mieszanek, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowego podłoża do storczyków.

rosliny-doniczkowe-wpis-85

Kwitnienie

Storczyk falenopsis kwitnie przez około 3 miesiące (czasem dłużej). Stopniowo gubi kwiaty, a na ich miejscu pojawiają się nowe.

Po kwitnieniu pozostaje nagi pąk kwiatowy. Nie należy go jednak obcinać, gdyż storczyk może samoistnie ponowić kwitnienie, wypuszczając boczny pęd kwiatowy.

Po przekwitnięciu roślinę można od razu pobudzić do wytworzenia nowego pąka kwiatowego. W tym celu należy przyciąć pozostały pąk kwiatowy na wysokości 20-25 cm, a następnie przestawić storczyka w miejsce widne i niezbyt suche o temperaturze 18-21°C.

Rozmnażanie

Najlepiej przeprowadzić przy okazji przesadzania rozrośniętego egzemplarza, od którego oddzielamy odrost – nowa roślinę z kilkoma liśćmi i wiązka korzeni. Czasem taki właśnie odrost tworzy się na przyciętym po kwitnieniu pędzie. Wystarczy go odciąć i posadzić w doniczce z podłożem dla storczyka.

Jak przesadzać storczyki?

Storczyki powinno przesadzać się wtedy, gdy jego korzenie nie mieszczą się w obecnej doniczce, Zasada jest prosta – należy dobrać doniczkę nieco większą od poprzedniej, wykonaną z tego samego materiału.

Okres spoczynku storczyków

Rośliny te powinny przejść krótszy lub dłuższy okres spoczynku, który charakteryzuje się brakiem podlewania oraz umiejscowieniem rośliny w chłodnym miejscu. Najczęściej okres spoczynku przypada zaraz po kwitnieniu, kiedy roślina nie rośnie i nie produkuje nowych kwiatów.

Jeżeli roślina ma wyraźny, pożółkły pęd kwiatowy, wówczas go wycinamy, jeżeli natomiast pęd ten pozostał zielony – skracamy go jedynie nad 2-3 oczkiem od dołu.

Nawożenie

Storczyki żyją najczęściej w środowisku ubogim w składniki pokarmowe. Uprawiając je w domu stosujemy nawozy przeznaczone specjalnie dla tej grupy roślin, stosując się do zaleceń na etykiecie. Jeśli korzystamy z innych odżywek (np. nawozu dla roślin kwitnących), wówczas sporządzamy roztwór o połowę słabszy, niż zaleca producent.

Nawożenie zalecane jest raz na miesiąc. Nie wolno stosować w tym celu standardowych nawozów do roślin kwitnących – w sprzedaży dostępne są specjalne nawozy do storczyków.

Niebieski storczyk

Kolor ten nie występuje w naturze, powstaje zatem pytanie skąd się wziął. Odpowiedź jest prosta. Do storczyków o białych kwiatach w momencie wzrostu pędów wstrzykuje się niebieski barwnik.

Odbywa się to w sterylnych warunkach i jest bezpieczne dla rośliny. Warto jednak pamiętać, że kolejne kwiaty będą traciły swój niebieski odcień przy kolejnym kwitnieniu, aż zrobią się zupełnie białe. Powtórzenie tego zabiegu w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe.

Pierwsze storczyki o niebiesko zabarwionych kwiatach “Blue Mystique” pokazano na wystawie ogrodniczej na Florydzie już w 2011 r. Niedługo potem pojawiły się w Europie z kolejną odmianę “Royal Blue”. Od tamtej chwili wielu ludzi pokochało storczyki o niebieskich kwiatach.

Pielęgnacja niebieskich storczyków jest dokładnie taka sama jak innych storczyków.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X