PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Zaadoptuj pszczołę lub cały rój!

W wielu miastach hodowla pszczół jest powszechna, o czym przekonują inicjatorzy pomysłu “Miejskie pszczoły”.

Pszczoły i inne zapylacze, takie jak nietoperze lub motyle są stopniowo zagrożone wyginięciem na skutek działalności człowieka.

Zdaniem ekspertów przetrwanie naszego ekosystemu zależy w dużej mierze od podstawowego procesu zapylania. Większość gatunków roślin kwitnących całkowicie lub częściowo zależy od zapylenia zwierząt. Ponadto zapylacze przyczyniają się również do bezpieczeństwa żywnościowego i zachowania różnorodności biologicznej.

Światowy Dzień Pszczół obchodzony jest 20 maja każdego roku, a jego celem jest uznanie roli pszczół i innych zapylaczy dla ekosystemu.

Ludzie zginą bez pszczół

Zapylanie jest podstawowym procesem przetrwania naszych ekosystemów. Prawie 90% światowych gatunków dziko kwitnących roślin zależy całkowicie lub przynajmniej częściowo od zapylania zwierząt, a także ponad 75% światowych upraw spożywczych i 35% globalnych gruntów rolnych. Zapylacze nie tylko przyczyniają się bezpośrednio do bezpieczeństwa żywnościowego, ale mają kluczowe znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej.

Albert Einstein stwierdził niegdyś: “Tylko dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat oraz ludzka głupota… choć nie jestem pewien co do tej pierwszej”. Genialny fizyk wypowiedział także te słowa: “Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia“. A pszczoły giną… Wszystko zaczęło się w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu tamtejsi pszczelarze odnotowują 30% strat rodzin pszczelich.

Jaki jest cel?

Celem jest wzmocnienie środków mających na celu ochronę pszczół i innych owadów zapylających, które znacznie przyczyniłyby się do rozwiązania problemów związanych z globalnym zaopatrzeniem w żywność i wyeliminowały głód w krajach rozwijających się.

Greenpeace Polska

Z tej okazji Greenpeace Polska opublikował Raport z badania obecności pestycydów w kwiatostanach rzepaku. Wyniki badań pokazują m.in. pilną potrzebę wyznaczenia celów redukcji zużycia pestycydów w rolnictwie oraz wyznaczenia ilościowych celów zwiększania areału upraw ekologicznych.

Naukowcy, pszczelarze oraz organizacje ekologiczne od lat apelują o działania, które zredukowały by wpływ, jaki na owady ma współczesny intensywny model rolnictwa, a wraz z nim wzrastające zużycie pestycydów.

Poszczególne kraje oraz Unia Europejska wprowadzają ograniczenia w stosowaniu tych środków, jednak są one z reguły niewystarczające i niekoniecznie przyczyniają się do wyeliminowania szkodliwych dla zapylaczy substancji z upraw i środowiska. Kilka dni przed tegorocznym dniem pszczoły minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski po raz kolejny zawiesił unijny zakaz stosowania neonikotynoidów i wydał zgodę na stosowanie szkodliwych dla pszczół pestycydów w uprawach rzepaku.

Nie czekaj, działaj!

Pszczoły są zagrożone. Współczynniki wymierania gatunków są od 100 do 1000 razy wyższe niż normalnie ze względu na wpływ człowieka.

Niestety, blisko 35% zapylaczy bezkręgowych, zwłaszcza pszczół i motyli, oraz około 17% zapylaczy kręgowców, takich jak nietoperze, mogą w niedalekiej przyszłości wyginąć.

Jeśli ten trend się utrzyma, uprawy żywności, takie jak owoce, orzechy i wiele roślin warzywnych, będą coraz częściej zastępowane podstawowymi uprawami, takimi jak ryż, kukurydza i ziemniaki, co ostatecznie doprowadzi do mocno niezrównoważonej diety.

Wymieranie pszczół może doprowadzić do znacznych zakłóceń w naszych łańcuchach dostaw żywności, podnieść ceny świeżych produktów i prawdopodobnie spowodować głód nie tylko w tych biedniejszych regionach naszego globu.

rosliny-doniczkowe-wpis-28

Adoptuj pszczołę

By przyjrzeć się bliżej globalnemu problemowi wymierania owadów zapylających, Fundacja Greenpeace Polska w roku 2014 podjęła decyzję o rozpoczęciu wieloletnich badań nad obecnością pestycydów w najbardziej popularnej z upraw zależnych od zapylaczy, czyli rzepaku.

Badania i raport zostały zrealizowane w ramach akcji społecznej Adoptuj Pszczołę, której celem jest poprawa sytuacji owadów zapylających w Polsce.

Zaadoptuj pszczołę na: https://adoptujpszczole.pl/

Lasy i... miasta dla pszczół

W wielu miastach hodowla pszczół jest powszechna, o czym przekonują inicjatorzy pomysłu “Miejskie pszczoły”.

Pierwszą miejską pasieką, o której zrobiło się głośno w Warszawie, były słynne ule na dachu hotelu Hyatt (obecnie Regent Warsaw Hotel), przy ul. Belwederskiej. Tamtejsze pszczoły stołowały się w pobliskich Łazienkach Królewskich, w których mogły znaleźć mnóstwo pożywienia. Miód podawany jest do dziś gościom hotelu jako dodatkowa atrakcja. Hotelowa restauracja używa go także do przygotowywania dań.

Więcej na ten temat zajdziesz na: https://miastojestnasze.org/miejskie-pszczoly-pasieki/

Niedawna pandemia COVID-19 wywarła ogromny negatywny wpływ na sektor pszczelarski, na produkcję, rynek, a w konsekwencji na źródła utrzymania pszczelarzy. To kolejny powód, aby wspierać lokalne pasieki i chronić pszczoły.

Do akcji ratowania pszczół przyłączyły w tym roku Polskie Lasy Państwowe (jak czytamy na ich stronie chodzi o wprowadzenie zmian w środowisku leśnym, w którym pszczoły będą chciały żyć i pracować).

Projekt ma na celu obserwację pasiek leśnych i gromadzenie danych, które pozwolą w przyszłości wspierać leśne pasieki, wyznaczyć okresy i warunki pogodowe trudne dla pszczół i te, które sprzyjają produkcji miodu. W projekcie weźmie udział 104 pasieki prowadzone przez leśników-pszczelarzy na terenie całej Polski.

Skąd ta data?

20 maja pionier pszczelarstwa Anton Jansa urodził się w 1734 r. w Słowenii, dlatego każdego roku w tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Pszczoły.

Pierwszy Światowy Dzień Pszczół został zatwierdzony przez ONZ w niedzielę 20 maja 2018 r. Światowy Dzień Pszczoły 2020 przypada w środę tego roku.

Aby uczcić #WorldBeeDay, znani aktorzy, piosenkarze, szefowie kuchni i specjaliści medialni również nagrywali wiersze związane z pszczołami i pszczelarstwem, niektórzy przypominając, że zachowanie pszczół tak często odzwierciedla zachowanie ludzi na naszej planecie.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X