PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Zaadoptuj pszczołę lub cały rój!

W wielu miastach hodowla pszczół jest powszechna, o czym przekonują inicjatorzy pomysłu “Miejskie pszczoły”.

Pszczoły i inne zapylacze, takie jak nietoperze lub motyle są stopniowo zagrożone wyginięciem na skutek działalności człowieka. Zdaniem światowych ekspertów przetrwanie naszego wrażliwego ekosystemu zależy w dużej mierze od podstawowego procesu zapylania. Większość gatunków roślin kwitnących całkowicie lub częściowo zależy od zapylenia zwierząt. Ponadto zapylacze przyczyniają się również do bezpieczeństwa żywnościowego i zachowania różnorodności biologicznej.

Światowy Dzień Pszczół obchodzony jest 20 maja każdego roku, a jego celem jest uznanie roli pszczół i innych zapylaczy dla ekosystemu.

Ludzie zginą bez pszczół

Prawie 90% światowych gatunków dziko kwitnących roślin zależy całkowicie lub przynajmniej częściowo od zapylania zwierząt, a także ponad 75% światowych upraw spożywczych i 35% globalnych gruntów rolnych. Zapylacze nie tylko przyczyniają się bezpośrednio do bezpieczeństwa żywnościowego, ale mają kluczowe znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej.

Albert Einstein stwierdził niegdyś: “Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota… choć nie jestem pewien co do tej pierwszej”. Genialny fizyk wypowiedział także te słowa: “Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia“. A pszczoły niestety giną…

Greenpeace Polska

Greenpeace Polska opublikował raport z badania obecności pestycydów w kwiatostanach rzepaku. Wyniki badań pokazują m.in. pilną potrzebę wyznaczenia celów redukcji zużycia pestycydów w rolnictwie oraz wyznaczenia ilościowych celów zwiększania areału upraw ekologicznych. Naukowcy, pszczelarze oraz organizacje ekologiczne od lat apelują o działania, które zredukowały by wpływ, jaki na owady ma współczesny intensywny model rolnictwa, a wraz z nim wzrastające zużycie pestycydów.

Poszczególne kraje oraz Unia Europejska wprowadzają ograniczenia w stosowaniu tych środków, jednak są one z reguły niewystarczające i niekoniecznie przyczyniają się do wyeliminowania szkodliwych dla zapylaczy substancji z upraw i środowiska.

rosliny-doniczkowe-wpis-28

Adoptuj pszczołę

By przyjrzeć się bliżej globalnemu problemowi wymierania owadów zapylających, Fundacja Greenpeace Polska w roku 2014 podjęła decyzję o rozpoczęciu wieloletnich badań nad obecnością pestycydów w najbardziej popularnej z upraw zależnych od zapylaczy, czyli rzepaku.

Badania i raport zostały zrealizowane w ramach akcji społecznej Adoptuj Pszczołę, której celem jest poprawa sytuacji owadów zapylających w Polsce.

Zaadoptuj pszczołę na: https://adoptujpszczole.pl/

Lasy i... miasta dla pszczół

W wielu miastach hodowla pszczół jest powszechna, o czym przekonują inicjatorzy pomysłu “Miejskie pszczoły”. Pierwszą miejską pasieką, o której zrobiło się głośno w Warszawie, były słynne ule na dachu hotelu Hyatt (obecnie Regent Warsaw Hotel), przy ul. Belwederskiej. Tamtejsze pszczoły stołowały się w pobliskich Łazienkach Królewskich, w których mogły znaleźć mnóstwo pożywienia. Miód podawany jest do dziś gościom hotelu jako dodatkowa atrakcja.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X