PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jakie motyle można spotkać najczęściej w Polsce?

Wśród polskich motyli możemy wyróżnić te bardziej pospolite, jak i te najpiękniejsze motyle, występujące na łąkach, polach i w ogrodach.

Wśród polskich motyli możemy wyróżnić te bardziej pospolite, jak i te najpiękniejsze motyle, występujące na łąkach, polach i w ogrodach. Motyle w Polsce w okresie letnim pojawiają się bardzo często i warto dowiedzieć się, jakie rodzaje i gatunki polskich motyli możemy spotkać naturalnie na terenie Polski.

Bielinek kapustnik

Rodzaj bielinków – Pieris, jest bardzo znany. Często na naszych ogrodach, łąkach czy polach, możemy spotkać się właśnie z bielinkiem kapustnikiem. Warto wiedzieć, że motyl ten ma bardzo szeroki obszar występowania. Te motyle należą do jednych z najbardziej rozpowszechnionych, ponieważ spotkać je możemy w całej Europie, Azji, a nawet i północnej części Afryki.

Te motyle w Polsce osiągają około 4,9-6,3 cm rozpiętości skrzydeł. Jak sama nazwa mówi, są one białe, natomiast ich spodnia część jest zielonkawożółta. Przednie skrzydła samców mają czarne, łukowate plamy na krańcach skrzydeł tak jak przednie skrzydła samic, natomiast u samic występują dodatkowo dwie okrągłe i jedna podłużna plamka. Jeśli chodzi o spód skrzydeł, są one bardzo podobne. Pamiętajmy też o tym, że w ciągu jednego roku pojawiają się 2 pokolenia tych motyli. Pierwsze występuje w V-VI, a drugie w VII-IX.

Gąsienice mają niebieskawo-zielony kolor, a dodatkowo są one czarno plamkowane. Charakterystyczna jest także żółta pręga, która przebiega wzdłuż grzbietu. Gąsienice żerują na kapuście, gorczycy polnej, nasturcji i rzodkwi.

Paź królowej

Zdecydowanie jedną z najbardziej znanych nazw wśród motyli jest paź królowej – Papilio machaon. Występuje na terenie całej Polski. Zalicza się on do rodziny paziowatych – Papilionidae. Jego rozpiętość skrzydeł wynosi od 7 do 10 cm. Taka rozpiętość skrzydeł w odniesieniu do innych motyli występujących w Polsce jest naprawdę imponująca, ponieważ z reguły motyle w Polsce osiągają około 6 cm rozpiętości skrzydeł.

Pazie królowej uznawane są za jedne z najpiękniejszych motyli na świecie i to nie tylko ze względu na swoją wielkość, ale również ze względu na wyjątkowo piękne ubarwienie ich skrzydeł. Właśnie dlatego też motyle te cieszą się bardzo dużą popularnością wśród kolekcjonerów. Niestety, właśnie z tego powodu, a także z powodu zmian w rolnictwie, w niektórych miejscach te gatunki motyli wyginęły. Motyle te możemy zobaczyć w okresie V i VIII. Warto wiedzieć, że żywią się one nektarem różnych kwiatów.

Rusałka pawik

Kolejnym pięknym motylem z rodzaju paź jest paź żeglarz – Papilio podalirius. Jest to motyl dzienny, który naturalnie żyje w Polsce, na terenie całego kraju. Można go spotkać w sadach i na polanach. Jest on nieco mniejszy niż paź królowej, bo jego rozpiętość skrzydeł sięga 6-7,5 cm. Ten gatunek motyli pojawia się w okresie od połowy V do końca VI. Tak jak i pazie królowej, tak i paź żeglarz żywi się nektarem. Najczęściej możemy go spotkać na lilakach pospolitych, choć pojawiają się one również na żmijowcach zwyczajnych.

Motyl ten charakteryzuje się jasnożółtymi skrzydłami, na których możemy zauważyć czarne poprzeczne paski, które mają różną długość i grubość. Gąsienice motyli żerują najchętniej na śliwach, jabłoniach, głogu oraz tarninie.

rosliny-doniczkowe-wpis-129

Rusałka pawik

Rusałka pawik – to motyl zaliczany do rodziny rusałkowatych – Nymphalidae. Występuje on na terenie całego kraju, a rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do około 5-5,5 cm. Skrzydła rusałki pawlik mają brązowe zabarwienie, lecz najważniejsze są wielobarwne oczka.

Warto wiedzieć, że rusałki pawlik są motylami, które pojawiają się już wczesnym latem i widzimy je przez całe lato. Ważne jest to, że są to motyle zimujące, jeśli więc zauważymy motyla tego gatunku, który obudził się w okresie zimy, powinniśmy przenieść go w chłodne i ciemne miejsce. Same motyle żywią się nektarem kwiatów, natomiast gąsienice rusałki pawlik żywią się pokrzywami. I to właśnie tam możemy je najczęściej spotkać.

Rusałka pokrzywnik

Ostatnim już często pojawiającym się w naszym kraju gatunkiem motyla jest rusałka pokrzywnik – Aglais urticae. Ten dzienny motyl, tak samo, jak i rusałka pawik, zalicza się do rodziny rusałkowatych – Nymphalidae, jeśli chodzi o sam kształt skrzydeł, są one również bardzo podobne do skrzydeł rusałki pawik. Natomiast ich wybarwienie jest kompletnie inne.

Zacznijmy jednak od tego, że rusałka pokrzywnik spotykana jest na terenie całego kraju i jest również motylem zimującym w Polsce. Rozpiętość skrzydeł tego gatunku jest nieco mniejsza niże rozpiętość skrzydeł rusałki pawik, bo wynosi około 4-5 cm. Motyle te spotykane są przez całe lato i żywią się one nektarem kwiatów. Natomiast ich gąsienice żywią się pokrzywami.

Poza wyżej wymienionymi motylami możemy spotkać się z innymi motylami, którymi są niepylaki Apollo, rusałki żałobniki, mieniaki tęczowce, przeplatki maturne, czerwończyki dukaciki, modraszki Arion, a także rusałki admirały, które są motylami wędrownymi bardzo często występującymi w naszym kraju.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X