PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jakie są mity nt. trujących roślin doniczkowych?

Fakt, że niektóre rośliny noszą miano trujących, nie znaczy, że musimy się ich od razu pozbyć z domu.

Fakt, że niektóre rośliny doniczkowe noszą miano trujących, nie znaczy, że musimy się ich od razu pozbyć z domu. Ponad wszelką wątpliwość nie stanowią one zagrożenia dla naszego zdrowia czy życia, jeżeli ich nie skonsumujemy. Pamiętajmy jednak o nieprzewidywalności np. dzieci lub zwierząt domowych.

Włącz myślenie

Rośliny egzotyczne mimo, iż zawierają niebezpieczne substancje, absolutnie nie powinny być traktowane jako niebezpieczne dla życia człowieka, bo mimo złej opinii bez wątpienia mają więcej zalet niż potencjalnych zagrożeń. Rośliny najczęściej mają taki smak, który skutecznie odstrasza potencjalnych smakoszy takiego pożywienia.

Na co uważać?

Sok dieffenbachii zawiera strychninę i jest szczególnie niebezpieczny, gdy dostanie się do rany lub śluzówki. Dlatego prace pielęgnacyjne dieffenbachii powinno wykonywać się w rękawiczkach ochronnych.

Przy filodendronach najbardziej musimy uważać na liście, gdyż to one zawierają substancje niebezpieczne, które mogą powodować ból i opuchnięcie warg, języka i gardła.

W miejscu, gdzie uszkodzimy gwiazdę betlejemską wydobywa się mleczko, który po zetknięciu ze skórą może powodować swędzenie lub wysypkę. Po zjedzeniu mogą wystąpić bóle brzucha i nudności.

Fikusy również wydzielają z liści i łodyg białe mleczko zawierające w składzie lateks, który jest szkodliwy. Połknięcie go może spowodować nudności i bóle brzucha. Po zetknięciu ze skórą może powodować świąd lub wysypkę.

rosliny-doniczkowe-wpis-142

Alergicy vs. Rośliny

Rośliny, które uważane są za trujące nie szkodzą wszystkim. Tyczy się to głównie osób, które mają alergie lub uczulenie. Prawdopodobnie więcej osób jest uczulonych na pyłki traw i kwitnących drzew oraz na występujący wszędzie kurz niż na substancje pochodzące z roślin doniczkowych, o których czasem piszą, szukających sensacji, media.

Pamiętaj, że...

Po kontakcie z roślinami, szczególnie tymi wydzielającymi tak zwane “mleczko” należy zawsze dokładnie umyć ręce. Jeżeli wystąpią niepokojące objawy (wysypka, mdłości, podrażnienie oczu), należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X