PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Truskawki Frigo

Nazwa Frigo jest określeniem pewnej technologii produkcji sadzonek truskawek, a nie ich odmiana.

Sadzonki truskawek frigo są idealne do uprawy sterowanej, tzn, że dzięki nim można dokładnie zaplanować zbiór owoców w pierwszym roku po posadzeniu. Świetnie sprawdzą się zarówno na dużej plantacji, jak i w małym ogródku. Sadzonki truskawek frigo to najbardziej wartościowe sadzonki kopane z matecznika późną jesienią i przewożone do chłodni w stanie spoczynku zimowego.

Co to są sadzonki truskawek frigo?

Nazwa Frigo jest określeniem pewnej technologii produkcji sadzonek truskawek, a nie ich odmiana. Sadzonki frigo to młode rośliny truskawek będące w stanie uśpienia zimowego. Pozyskuje się je ze szkółki późną jesienią, a czasem nawet na początku zimy, już po zakończeniu wegetacji. Po wykopaniu poddawane są one czyszczeniu (usuwanie obumarłych liści i resztek gleby z systemy korzeniowego), sortowaniu oraz wiązaniu w pęczki. Tak przygotowane sadzonki pakowane są do drewnianych skrzynek i umieszczane w komorach chłodniczych.

Odległość między sadzonkami

Truskawki sadzimy zwykle w rzędach (ułatwia to znacznie ich późniejszą pielęgnację i zbiór owoców) w rozstawie co 25-30 cm (odległość roślin od siebie) w rzędach, rozstawionych od siebie co około 50 cm. Glebę między rzędami warto jest wyłożyć ściółką, aby ograniczyć rozwój chwastów i zapiaszczenie owoców. W tym celu stosujemy słomę, czarną folię lub agrowłókninę.

Kiedy kupować sadzonki frigo?

W przypadku sadzonek frigo najlepiej zakupić je tuż po zakończeniu zimy i niskich temperatur. Wybór odmiany truskawek kupując sadzonki frigo powinien być dokonany z uwzględnieniem ziemi jaką dysponujemy. Z racji dużej odporności na zimno, sadzonki tego typu można sadzić już na wiosnę, nawet jeśli temperatury utrzymujące się są wciąż niskie. Sadzonki truskawek frigo można zakupić zarówno w szkółkach lub w sklepach ogrodniczych, a dzięki rosnącej popularności sadzonki te są często dostępne także u prywatnych osób.

rosliny-doniczkowe-wpis-118

Kiedy sadzenie?

Jeśli chcemy otrzymać zbiory truskawek w tym samym roku, sadzonki należy wysadzać do gruntu od połowy maja do początku lipca. Truskawki posadzone w dwóch, a nawet trzech terminach, będą owocować od wiosny aż do jesieni.

Prawidłowe sadzenie

Prawidłowe sadzenie truskawek opiera się na odpowiednim przygotowaniu stanowiska. Kluczowa jest tu prawidłowa głębokość oraz czas, który zależy od m.in. od rodzaju sadzonek, ale też od sposobu prowadzenia plantacji i oczywiście pogody. Pamiętajmy, również aby ziemia przed posadzeniem truskawek była wilgotna, nawieziona oraz oczyszczona z chwastów i szkodników.

Ważne jest również, aby korzeń był wyprostowany, gdyż nie powoduje to wypychania rośliny w górę i tym samym zapobiega przypadkowemu przesuszeniu sadzonki.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X