PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY WSZYSTKIE DOTYCHCZASOWE USŁUGI PRZY ZACHOWANIU NALEŻYTYCH ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI

Menu

Jak przedłużyć trwałość tulipanów?

Kilka poniższych porad sprawi, że bukiet tulipanów będzie wyglądał świeżo znacznie dłużej niż tylko kilka dni.

Tulipany z hodowli szklarniowej są dostępne w sprzedaży także w zimowe miesiące. Pielęgnacja ciętych kwiatów nie wymaga nakładu pracy, a kilka poniższych porad sprawi, że bukiet tulipanów będzie wyglądał świeżo znacznie dłużej niż tylko kilka dni.

Przycinanie łodyg

Przycinanie łodyg istotnie przedłuża trwałość i świeżość tulipanów. Pozbywając się zbutwiałych końcówek odblokowujemy kwiatom dostęp do wody. Istotne jest jednak technika przycinania – robiąc to nieumiejętnie, możemy zaszkodzić naszemu bukietowi. Zapomnij o przycinaniu łodyg nożyczkami. Najlepiej sprawdzi się w tym celu niewielki, ostry nożyk do cięcia papieru. Zabieg należy wykonać pod bieżącą zimną wodą, żeby do wnętrza łodyżek nie dostały się pęcherzyki powietrza i nie zatkały wiązek przewodzących wodę. Najlepiej skrócić łodygi o 3 cm (należy powtarzać tę czynność co kilka dni), obcinając je pod kątem ok. 45 stopni.

Usuwanie dolnych liści

Liście zanurzone w wodzie sprawiają, że łodygi tulipanów zaczynają szybciej gnić. Należy zatem, przed włożeniem kwiatów do wody, usunąć dolne liście i zachować jedynie te, które wyrastają w górnej części w okolicy kielicha.

Wymiana wody

Tulipany pobierają dużo wody, dlatego należy kontrolować, czy mają jej wystarczająco dużo. Ważne jest, aby woda zawsze była świeża, warto codziennie zmieniać wodę i myć dokładnie wazon. Nie należy nalewać sporej ilości wody, ponieważ tulipany nie tolerują, gdy gdy znaczna część ich łodyg jest zanurzona w wodzie.

Woda powinna być letnia, dzięki temu łodygi zachowają jędrność i wigor. Dobrym pomysłem jest wsypanie do wazonu odrobiny cukru, który działa na rośliny jak naturalna odżywka. Podobne zastosowanie ma aspiryna i miedziana moneta. Każdy z tych trików hamuje rozwój bakterii i przedłuża kwiatom żywotność. W sprzedaży są też gotowe preparaty odżywcze dla tulipanów o tych samych właściwościach.

rosliny-doniczkowe-wpis-58

Zadbaj o odpowiednie warunki

Żeby tulipany stały jak najdłużej, należy postawić je w chłodnym miejscu, z dala od emiterów ciepła. Nie znaczy to jednak, żeby przesadzać z niską temperaturą czy stawiać wazonu w przeciągu lub na mrozie – zmarznięte kwiaty nie rozwiną się i zaczną szybko gnić.

Spójność gatunków

Cięte tulipany najlepiej czują się we własnym towarzystwie, dlatego nie należy łączyć ich np. z żonkilami – choć taka kompozycja prezentuje się pięknie na wiosennym stole, żonkile zdecydowanie przyspieszają więdnięcie tulipanów. Również róże nie „polubią się” z tulipanami – stawianie obu gatunków w jednym wazonie może spowodować, że róże szybciej stracą swój urok.

Kostki lodu

Co zrobić, gdy mimo troskliwych zabiegów łodygi kwiatów pozbawione są sprężystości, a ich kielichy chylą się ku ziemi? Dobrym i błyskawicznym rozwiązaniem jest dodanie kostek lodu do zimnej wody. Taka lodowata kąpiel powinna trwać tylko kilka minut.

Dzięki tej metodzie kwiaty odżyją i znów staną się sztywne.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności    X