PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak przeprowadzić ukorzenianie roślin w wodzie?

Najważniejsze w ukorzenianiu roślin w wodzie jest odpowiednie światło, temperatura i czysty pojemnik oraz... cierpliwość.

Popularne ukorzenianie roślin w wodzie to zdecydowanie najłatwiejsza, najtańsza i najmniej pracochłonna metoda rozmnażania domowych roślin doniczkowych. Żeby zwiększyć szanse na powodzenie, warto zastosować kilka poniższych wskazówek.

Od czego zacząć?

Do ukorzenienia sadzonki wybieramy nieduży, przezroczysty (najlepiej szklany) pojemnik i stawiamy go w jasnym miejscu lub pod specjalną lampą np. jarzeniówką, której światło najbardziej zbliżone jest do naturalnego światła dziennego. Nie należy wkładać sadzonki do zimnej wody – optymalną temperaturą będzie pokojowa.

Istotne jest, aby naczynie było czyste i koniecznie wyparzone.

Nie zaleca się stawiania naczyń z wodą bezpośrednio na parapecie, (szczególnie zimą i jesienią), ponieważ parapety są zwykle chłodne (te wykonane z kamienia), a okna mogą być nieszczelne. W niskiej temperaturze rośliny trudniej się ukorzeniają. Młode sadzonki uwielbiają ciepło – zimą warto postawić je w okolicach emiterów ciepła jak kaloryfer, czy mata grzewcza.

Pod szklane pojemniki można również podłożyć daję deskę lub styropian, aby parapet ich nie chłodził. Dobrze sprawdzają się też wtedy próbówki na drewnianym stojaku, który izoluje je od zimna.

Pomocny ukorzeniacz

Samo ukorzenianie w wodzie nie jest skomplikowane, bo wystarczy sadzonki włożyć do wody i czekać na korzenie. Nie zawsze się tak jednak dzieje, bo zanim korzenie się pojawią nasze sadzonki mogą po prostu zacząć gnić. Do wody warto więc dodać specjalny środek – ukorzeniacz, albo węgiel aktywny, który eliminuje potencjalne bakterie.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę również na same sadzonki, które chcemy ukorzenić – powinny być zdrowe. Po wyselekcjonowaniu odpowiedniej sztuki należy ją przyciąć pod kątem 45 stopni ostrym narzędziem, najlepiej nożykiem do papieru.

Najważniejsze w ukorzenianiu roślin w wodzie jest światło, temperatura i czysty pojemnik. Jeśli zapewnimy sadzonkom odpowiednie warunki podczas ukorzeniania zwiększamy szanse, że pojawią się u nich piękne i zdrowe korzenie.

rosliny-doniczkowe-wpis-60

Czekanie

W przypadku niektórych gatunków roślin zwłaszcza tych zwisających takich jak trzykrotka, scindapsus, czy monkey mask korzenie pojawiają się błyskawicznie. Są rośliny, które ukorzeniają się bardzo długo. Czasami ukorzeniające się sadzonki uczą nas cierpliwości i na korzenie musimy poczekać nawet kilka miesięcy.

Bywa, że nawet kilka fragmentów jednej pociętej rośliny nie ukorzenia się tak samo – jedne puszczają korzenie szybciej inne później lub wcale.

Co zrobić jeśli łodyga gnije?

Czasami zdarza się, że sadzonka zaczyna gnić. Ukorzenić można nawet mały ogryzek, więc gnicie nie jest jeszcze powodem do jej wyrzucenia. Trzeba jednak szybko reagować. Z sadzonki odcinamy wszystkie gnijące fragmenty. Możemy ją zabezpieczyć preparatem grzybobójczym.

W przypadku ukorzeniania w wodzie najlepiej sprawdzi się dedykowany preparat (np. Previcur Energy), w którym umieszczamy naszą sadzonkę zgodnie z instrukcją. Po wymoczeniu przez 24 godziny roślinę umieszczamy w czystym, wyparzonym pojemniku.

Podkreślmy, że ukorzenianie roślin w wodzie nie zawsze jest najlepszym sposobem i nie każda roślina taką metodę toleruje. Zdarzają się takie sytuacje, kiedy sadzonka się nie ukorzeni, wtedy można podjąć się próby ukorzenienia jej w mchu lub perlicie.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X