Najpopularniejszą metodą rozmnażania roślin jest odcięcie pędu od rośliny i wstawienie go do wody lub podłoża, co pozwoli na uformowanie się nowego korzenia. W ten popularny sposób można uzyskać w dość krótkim czasie dużą liczbę nowych sadzonek, które posiadają cechy rośliny matecznej.
Taka forma rozmnażania roślin doskonale sprawdza się w przypadku większości gatunków ozdobnych krzewów liściastych, bylin i egzotycznych roślin doniczkowych. Nie wszystkie jednak gatunki poddają się takiemu postępowaniu i są dość oporne na nowe ukorzenianie. Wtedy warto zastosować preparat wspomagający – ukorzeniacz.
Ukorzeniacz. Skład chemiczny
Preparat, do wspomagania wytworzenia i wzrostu korzeni, zawiera syntetyczne hormony roślinne – tj. auksyny, czyli związki pobudzające rozwój korzeni, które znacznie zwiększają skuteczność rozmnażania sadzonek zielnych, półzdrewniałych i zdrewniałych. Skład ukorzeniacza najczęściej zawiera kwas indolilooctowy (IAA), kwas naftylooctowy (NAA), kwas indolilomasłowy (IBA), a także środek grzybobójczy, który chroni przed wieloma chorobami odglebowymi, szkodliwymi dla młodych sadzonek. Każdy ukorzeniacz posiada dodatek kaptanu, który działa grzybobójczo i dodatkowo stymuluje wzrost korzeni. Dodatkowo dobry ukorzeniacz powinien zawierać dodatek witamin i minerałów (potas, fosfor, miedź, bor, żelazo, mangan, cynk i molibden).
Co istotne, tego rodzaju preparaty nie tylko pobudzają ukorzenianie się rośliny, ale zabezpieczają również sadzonki przed gniciem.
Typy ukorzeniaczy do sadzonek
Ukorzeniacz dostępny jest najczęściej w formie proszku, w którym zanurzyć należy podstawę sadzonki. Nadmiar proszku należy strząsnąć, po czym sadzonka umieszczana jest w ziemi. Aby całość proszku nie została przypadkowo usunięta podczas wsadzania sadzonki do gleby, warto wcześniej przygotować otwory w ziemi. Poprzez zwilżenie końcówek sadzonek przyczynić można się do lepszego przylegania ukorzeniacza.
Występują także ukorzeniacze w formie płynnej, do zanurzenia końcówek rośliny przed właściwym sadzeniem. Zastosowanie środków zależy od rodzaju preparatu.
Ukorzeniacze A, B i AB
Ukorzeniacz A wykorzystuje się do ukorzeniania trudno korzeniących się sadzonek zielnych i półzdrewniałych (drzew i krzewów) i jest on przeznaczony głównie takim roślinom jak hortensje, róże, różaneczniki, a także cyprysiki i jałowce
Ukorzeniacz B stosowany jest do ukorzeniania sadzonek zielnych roślin szklarniowych i doniczkowych; idealnie jego działaniu poddają się sadzonki pelargonii, bungewille, chryzantemy, dalie, goździki, peperomie, poinsecje, bluszcze, skrętniki i geranium.
Ukorzeniacz AB warto używać w przypadku trudno ukorzeniających się sadzonek półzdrewniałych oraz zdrewniałych krzewów i drzew, pozwala więc na skuteczne ukorzenianie iglaków (cisów i świerków), a także berberysu, forsycji, jaśminowca, magnolii czy wierzby.

Ukorzeniacze B2, Z, PD, D
Na rynku dostępne są również: ukorzeniacz B2 (ma uniwersalne zastosowanie, służy do ukorzeniania sadzonek zielnych i półzdrewniałych różnych grup roślin tj. goździki, hortensje, forsycje, wrzosy), ukorzeniacz Z (znajduje zastosowanie w przypadku sadzonek zielnych), ukorzeniacz PD (do sadzonek półzdrewniałych) oraz ukorzeniacz D (do sadzonek zdrewniałych).
Dla roślin wybitnie trudnych w ukorzenianiu warto używać preparatów o zwiększonej ilości auksyn. Są to m.in. Seradix B (dla sadzonek półzdrewniałych i zielnych) oraz Rhizopon AA (dla sadzonek zdrewniałych oraz iglaków).
Jak ukorzeniać rośliny?
Użycie preparatu polega na zanurzeniu podstawy sadzonki, a następnie strząśnięciu nadmiaru proszku i wsadzeniu sadzonki do ziemi. Ponieważ podczas umieszczania sadzonki w ziemi może dojść do usunięcia całości proszku, warto najpierw w ziemi wykonać otwory, w które będziemy wkładać sadzonki. Aby preparat ukorzeniający lepiej przylegał, zaleca się zwilżanie końcówek sadzonek.
Jest to praktykowane najczęściej w przypadku sadzonek najtrudniej się korzeniących.
Kolejną ważną rzeczą jest fakt, że należy zawsze wybierać odpowiedni ukorzeniacz do rodzaju rośliny i typu sadzonki. Pamiętajmy, że samo zastosowanie ukorzeniacza nie wystarczy, aby roślina wytworzyła zdrowy i rozwinięty system korzeniowy. Trzeba zapewnić jej także jak najlepsze warunki do wzrostu, zalecane danemu gatunkowi (oświetlenie, odpowiednie podłoże, optymalną temperaturę czy wilgotność powietrza).
Bezpieczeństwo i higiena
Uwaga: zaaplikowanie ukorzeniacza powinno zostać przeprowadzone ostrożnie, w rękawicach ochronnych i z dala od dzieci i zwierząt. Pokryć nim należy jedynie cześć podziemną sadzonki, gdyż w przeciwnym razie może dojść do deformacji naziemnej części rośliny.