Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/artani01/public_html/domains/roslinyzielone.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/artani01/public_html/domains/roslinyzielone.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2862

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/artani01/public_html/domains/roslinyzielone.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
Blog Artanis - pielęgnacja i aranżacja roślin - Ukorzenianie roślin

PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Ukorzeniacz a rozmnażanie roślin

Ukorzeniacz zawiera syntetyczne hormony roślinne – tj. auksyny, czyli związki pobudzające rozwój korzeni.

Najpopularniejszą metodą rozmnażania roślin jest odcięcie pędu od rośliny i wstawienie go do wody, co pozwoli na uformowanie się nowego korzenia. W ten popularny sposób można uzyskać w dość krótkim czasie dużą liczbę nowych sadzonek, które posiadają cechy rośliny matecznej. Taka forma rozmnażania roślin doskonale sprawdza się w przypadku większości gatunków ozdobnych krzewów liściastych, bylin i egzotycznych roślin doniczkowych.

Nie wszystkie jednak gatunki poddają się takiemu postępowaniu i są dość oporne na nowe ukorzenianie. Wtedy warto zastosować preparat wspomagający – ukorzeniacz.

Ukorzeniacz. Skład chemiczny

Ukorzeniacz zawiera syntetyczne hormony roślinne – tj. auksyny, czyli związki pobudzające rozwój korzeni, które znacznie zwiększają skuteczność rozmnażania sadzonek zielnych, półzdrewniałych i zdrewniałych. Skład ukorzeniacza najczęściej zawiera kwas indolilooctowy (IAA), kwas naftylooctowy (NAA), kwas indolilomasłowy (IBA), a także środek grzybobójczy, który chroni przed wieloma chorobami odglebowymi, szkodliwymi dla młodych sadzonek.

Każdy ukorzeniacz posiada kaptan działający grzybobójczo. Dodatkowo dobry ukorzeniacz powinien zawierać dodatek witamin i minerałów (potas, fosfor, miedź, bor, żelazo, mangan, cynk i molibden). Co istotne, tego rodzaju preparaty nie tylko pobudzają ukorzenianie się rośliny, ale zabezpieczają również sadzonki przed gniciem.

Ukorzeniacze A, B

Ważną rzeczą jest fakt, że należy zawsze wybierać odpowiedni ukorzeniacz do rodzaju rośliny i typu sadzonki. Pamiętajmy, że samo zastosowanie ukorzeniacza nie wystarczy, aby roślina wytworzyła zdrowy i rozwinięty system korzeniowy. Trzeba zapewnić jej także jak najlepsze warunki do wzrostu, zalecane danemu gatunkowi (oświetlenie, odpowiednie podłoże, optymalną temperaturę czy wilgotność powietrza).

Na rynku dostępnych kilka rodzajów preparatów wspomagających ukorzenianie. Najpopularniejsze z nich są dwa: ukorzeniacz A stosowany do ukorzeniania trudno korzeniących się sadzonek zielnych i półzdrewniałych (drzew i krzewów) oraz ukorzeniacz B wykorzystywany do ukorzeniania sadzonek zielnych roślin szklarniowych i doniczkowych.

rosliny-doniczkowe-wpis-35

Ukorzeniacze B2, Z, PD, D

Na rynku dostępne są również: ukorzeniacz B2 (ma uniwersalne zastosowanie, służy do ukorzeniania sadzonek zielnych i półzdrewniałych różnych grup roślin tj. goździki, hortensje, forsycje, wrzosy), ukorzeniacz Z (znajduje zastosowanie w przypadku sadzonek zielnych), ukorzeniacz PD (do sadzonek półzdrewniałych) oraz ukorzeniacz D (do sadzonek zdrewniałych).

Dla roślin wybitnie trudnych w ukorzenianiu warto używać preparatów o zwiększonej ilości auksyn. Są to m.in. Seradix B (dla sadzonek półzdrewniałych i zielnych) oraz Rhizopon AA (dla sadzonek zdrewniałych oraz iglaków).

Jak ukorzeniać rośliny?

Ukorzeniacze są dostępne na rynku zarówno w formie proszku, jak i płynnej. Ukorzeniacz najczęściej występuje w formie proszku, którym należy posypać lekko zwilżone korzenie rośliny. Warto wcześniej przygotować otwory w ziemi, aby całość proszku nie została przypadkowo usunięta podczas wsadzania sadzonki do gleby.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X