PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jakie miejsce jest dobre dla bazylii?

Stanowisko powinno być słoneczne (w cieniu będzie gorzej rosła, a liście będą mniej aromatyczne).

Bazylii używamy przede wszystkim jako przyprawy, ale to też zioło o wielu właściwościach korzystnych dla zdrowia. Dobrze wpływa m.in. na trawienie oraz apetyt, ale ma znacznie więcej zalet. Zobacz, jak prawidłowo uprawiać ją w doniczce.

Skąd pochodzi bazylia?

Aromatyczna bazylia to zioło, które przywędrowało do Europy prawdopodobnie z Afryki i Azji. Jest popularna w kuchni śródziemnomorskiej, ale też Azji południowo-wschodniej.

Ta smaczna roślina ma sporo gatunków i odmian, a do najbardziej popularnych należy bazylia pospolita (Ocimum basilicum). Ma ona dość duże, zielone liście, choć jest też bazylia o liściach bordowofioletowych (zwana czerwoną bazylią) oraz drobnych listkach, nazywana bazylią grecką, gdyż właśnie tam jest chętnie uprawiana (podobnie jak i czerwona).

Stanowisko

Stanowisko powinno być słoneczne (w cieniu będzie gorzej rosła, a liście będą mniej aromatyczne). Rośliny wymagają co najmniej 5 godzin światła słonecznego dziennie. Doniczki ustawiamy w miejscu osłoniętym przed silnymi wiatrami oraz ulewnym deszczem. W okresie wegetacji temperatura powietrza powinna kształtować się na poziomie 20-25°C.

Podlewanie

Bazylia lubi umiarkowanie wilgotną ziemię. Pamiętajmy, że nie należy zraszać liści w słoneczne dni (powstaną wówczas nieestetyczne poparzenia od słońca), podlewamy jedynie podłoże.  

rosliny-doniczkowe-wpis-174

Ziemia dla bazylii

Bazylia potrzebuje żyznej, próchniczej i przepuszczalnej ziemi. Bardzo dobrze czuje się w kompostowej, która dostępna jest w wielu marketach i sklepach ogrodniczych.

Nawożenie bazylii

Bazylia jest roślina jednoroczną o krótkim okresie wegetacyjnym, więc nawożenie nie jest konieczne. Przy każdym podlewaniu możemy dodawać do wody biohumus (naturalny nawóz powstawały z odchodów dżdżownic kalifornijskich).


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X