Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/artani01/public_html/domains/roslinyzielone.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/artani01/public_html/domains/roslinyzielone.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2862

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/artani01/public_html/domains/roslinyzielone.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
Blog Artanis - pielęgnacja i aranżacja roślin - Uprawa lawendy w doniczce

PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Czy uprawa lawendy w doniczce jest trudna?

Lawenda nie jest wymagającą rośliną, z tego powodu jest często polecana na słoneczne balkony, gdzie daje sobie radę niewiele gorzej niż ta posadzona w ogrodzie.

Istnieje ponad czterdzieści gatunków lawendy, z których najbardziej znana w Polsce jest lawenda wąskolistna, zwana również lekarską. Lawenda nie jest wymagającą rośliną, z tego powodu jest często polecana na słoneczne balkony, gdzie daje sobie radę niewiele gorzej niż ta posadzona w ogrodzie. Jeśli tylko zapewnimy roślinie odpowiednie warunki, uprawa lawendy i jej pielęgnacja sprawią prawdziwą przyjemność.

Jak sadzić lawendę w doniczce?

Lawenda ma dosyć rozległy system korzeniowy, dlatego powinna mieć zapewnioną dość dużą i głęboką donicę. Podczas sadzenia lawendy nie można zapomnieć o porządnej warstwie keramzytu, gdyż roślina ta nie lubi tzw. mokrych nóg (korzenie będące długo w mokrej glebie). Keramzytowa warstwa izolująca zabezpieczy w znacznym stopniu korzenie od przelania oraz pojawienia się szarej pleśni.

Donica, najlepiej drewniana wraz z ociepleniem, powinna posiadać otwory w dnie, przez które będzie mógł odpływać nadmiar wody. Na warstwę drenującą wysypujemy odpowiednią dla lawendy ziemię – powinna być ona żyzna, lekka i przepuszczalna, neutralna lub lekko zasadowa, o dużej zawartości wapnia. Po posadzeniu lawenda powinna być podlana, ale w takiej ilości, która spowoduje lekkie zwilżenie gleby.

Jak hodować lawendę w doniczce?

Latem lawenda powinna być umiejscowiona na słonecznym stanowisku – pochodząca ze śródziemnomorskiego klimatu roślina uwielbia promienie słoneczne. Jesienią i zimą należy zapewnić jej nieco niższą temperaturę otoczenia (maksymalnie 18°C), duże ilości światła i dobrą wentylację.

Jak podlewać lawendę w doniczce?

Lawenda nie lubi zbyt dużych ilości wody, jednak okazy uprawiane w doniczkach potrzebują więcej wilgoci niż ich rabatowi krewniacy. Roślinę należy nawadniać, gdy ziemia lekko przeschnie, nie wolno jednak dopuszczać do jej silnego stwardnienia.

Najwięcej wilgoci potrzebują młode siewki, zaś kilkuletnim sadzonkom wystarczy okazjonalne nawadnianie.

Jak i kiedy przycinać lawendę w doniczce?

Podobnie jak lawendę sadzoną w ogrodzie, również tę w doniczkach należy regularnie przycinać – najlepiej dwa razy w sezonie. Wiosna to czas pierwszego cięcia, podczas którego przede wszystkim usuwamy pędy zdrewniałe lub uszkodzone zimą. Mocno skracamy lawendę i formujemy ją w kształt kopuły – roślinę bez obaw można przyciąć nawet o połowę wysokości. Dzięki temu krzaczek szybciej się zagęści i zazieleni.

Przekwitająca lawenda powinna być dobrym sygnałem, że powoli zbliża się czas drugiego cięcia. Na ogół odbywa się ono późnym latem, pod koniec sierpnia lub na początku września. Lawendę umiarkowanie przycinamy, ostrym cięciem usuwając uschłe kwiatostany – nie należy tym razem ciąć zdrewniałych łodyg. Zdecydowanie należy unikać cięcia lawendy późną jesienią, bo wypuszczone przez nią świeże pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą i roślina może zostać uszkodzona. Część zasuszonych kwiatów warto zebrać i wykorzystać w domu.

rosliny-doniczkowe-wpis-127

Jakie odmiany warto wybrać?

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie gatunki lawendy nadają się do hodowli doniczkowej. Jednak niektóre z nich są do niej szczególnie rekomendowane, a to ze względu na ich wrażliwość na niskie temperatury. Największe szanse na przetrwanie polskich zim w donicy mają m.in. gatunki tj.: lawenda wąskolistna, lawenda francuska i lawenda spika.

Dlaczego lawenda usycha?

Choć lawenda nie należy do roślin trudnych w uprawie, zdarza się, że osoby hodujące ją w domu mają problemy z zachowaniem zdrowia i estetycznego wyglądu rośliny.

Często pojawia się pytanie dlaczego lawenda więdnie. Na ogół z powodu tzw. szarej pleśni objawiającej się brązowieniem listków oraz pędów, które stopniowo zaczynają wyginać się do dołu i pokrywać szarawym nalotem. Atak tej choroby następuje wtedy, gdy dojdzie do przemoczenia korzeni lawendy, gdy wilgotność powietrza jest zbyt wysoka lub gdy między krzaczkami roślin występują za małe odstępy, co uniemożliwia sprawną wentylację. W takim wypadku chore pędy najlepiej dokładnie wyciąć, a całą roślinę kilkukrotnie spryskać przeciwgrzybiczną substancją.

Inną przypadłością jest tzw. susza fizjologiczna – lawenda usycha, bo nie jest w stanie pobrać wody z podłoża, mimo że jest ona w nim obecna. W przypadku roślin hodowanych w ogrodach dzieje się tak w wyniku zamarzania wody podczas długotrwałych mrozów, połączonych ze słoneczną, wietrzną pogodą. Jeśli chodzi o lawendę hodowaną w donicy, bardziej prawdopodobne jest wywołanie suszy poprzez niewłaściwe nawożenie – dostarczenie roślinie zbyt dużych lub zbyt małych ilości potasu bądź dopuszczenie do zasolenia ziemi. W takim wypadku wskazana jest jak najszybsza wymiana podłoża.

Zdarza się również, że lawenda w doniczce nie kwitnie. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zaniedbanie sezonowego przycinania lub nadmierne nawożenie jej azotem, który stymuluje głównie wzrost zielonych części rośliny. Innym powodem może być ustawienie donicy w zbyt cienistym miejscu – słabo naświetlona lawenda nie będzie dobrze się rozwijać.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o hodowli lawendy w donicy oraz jak zabezpieczyć ją na okres zimowy, przeczytaj osobny wpis pt. „Jak przezimować lawendę?


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X