PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Na czym polega wariegacja?

Wariegacja (mozaikowatość fenotypowa), to zjawisko tworzenia się kontrastowych kolorów kwiatów lub albinistycznych przebarwień liści.

Wariegacja (mozaikowatość fenotypowa) jest to zmienność barw w obrębie tkanki, organu lub organizmu. U roślin wariegacja objawia się kontrastującymi kolorami kwiatów lub albinotycznymi przebarwieniami na liściach.

Co to jest wariegacja?

Wariegacja (mozaikowatość fenotypowa), to zjawisko tworzenia się kontrastowych kolorów kwiatów lub albinistycznych przebarwień liści. Może być wywoływana infekcją wirusową lub jako wada genetyczna, którą obecnie uzyskuje się celowo.

Skąd biorą się wariegacje?

Każda roślina zbudowana jest z komórek. W ich jądrach komórkowych znajduje się DNA z czterema rodzajami nukleotydów. Te zaś tworzą chromosomy odpowiadające za genetykę rośliny. Każda roślina ma również stożki wzrostu, w których znajdują się trzy warstwy komórek: dwie pierwsze nazywane są tuniką, trzecia korpusem.

To tkanka twórcza, która szybko się dzieli i to właśnie tam najczęściej pojawiają się nowe mutacje. Te zaś mogą doprowadzać do powstania mutacji. Wariegacje zazwyczaj pojawiają się w wyniku spontanicznych mutacji. Jednak nie każda mutacja jest stabilna i np. może pojawić się tylko na pojedynczym liściu, albo na niektórych. Czasem wariegacja jest zbyt ekspansywna i zajmuje całą powierzchnię liści, co też nie jest pożądane.

rosliny-doniczkowe-wpis-51

Popularni przedstawiciele

Do hodowlanych roślin, u których widoczna jest wariegacja liści należą m.in.: Zamioculcas Zamiofolia ‘Raven’, Colocasia ‘Mojito’, Begonia ‘Wightii’, Scindapsus pictus ‘Argyraeus’, Colocasia esculenta, Philodendron billietiae vriegated.

Zapotrzebowanie na światło

Przy uprawie roślin o liściach w jaskrawe wzory lub nieregularne plamy należy pamiętać, że każda z tych roślin wymaga bardzo dużo światła, a przy tym nie lubi bezpośredniego działania promieni słonecznych i zbyt wysokiej temperatury.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X