PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jakie są lecznicze właściwości mięty?

Herbatki z mięty stosuje się przede wszystkim przy rozmaitych dolegliwościach jelitowych, przy problemach z woreczkiem żółciowym i wątrobą.

Mięta to rozpowszechnione na całym świecie zioło, którego właściwości i działanie doceniano już w starożytności. W Polsce najbardziej popularna jest mięta pieprzowa (łac. Mentha piperita L.), zwana także miętą lekarską.

Warto dowiedzieć się, na co jest dobra mięta, by móc jak najlepiej wykorzystać jej właściwości. Już od wieków medycyna korzystała z liści oraz olejku miętowego, by ukoić bóle żołądka, poprawić trawienie czy zwalczyć kolkę jelitową.

Dziś wiemy, że mięta ma udowodnione naukowo działanie rozkurczowe i obniżające napięcie mięśni gładkich. Odpowiada za to przede wszystkim zawarty w niej mentol. Zwiększa on również wydzielanie soków żołądkowych, a co za tym idzie, ułatwia trawienie

System korzeniowy

Mięta tworzy podziemne rozłogi, z których nawet do dwóch lat od wyplewienia, mogą odbić pędy. Mięta tworzy pędy płożące się oraz wzniesione i bogato ulistnione. Takie pędy ścinamy i wykorzystujemy kulinarnie lub w kosmetyce. Pędy płożące mają dużą tendencję do wypuszczania korzeni i to jest kolejny powód do tego, żeby ograniczyć roślinie miejsce w ogrodzie.

Miętę najlepiej jest posadzić w doniczce, w starym wiadrze lub innym pojemniku bez dna, z którego po pewnym czasie mięta i tak może uciec, ale sadząc w ten sposób mamy nad nią większą kontrolę. Miętę można sadzić na wiosnę lub jesienią w miejscach nasłonecznionych, do żyznej gleby o odczynie obojętnym. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby pojemnik wystawał 5-8 cm nad ziemię. Wówczas zdążymy wyciąć chcące ukorzenić się pędy.

Mięta w doniczce

Miętę nadaje się dobrze do hodowli w doniczce. Będzie dobrze rosła pod warunkiem, że nie przesuszymy korzeni. Nie możemy zapomnieć o nawożeniu, ponieważ listki staną się coraz mniejsze i bez miętowego smaku.

Wśród wielu gatunków mięty możemy wybrać do uprawy m.in.: miętę polną, miętę polej, pieprzową, wonną, nadwodną (do ogrodów wodnych), długolistną, zieloną , kędzierzawą i inne.

Najbardziej rozpowszechniona jest mięta pieprzowa, która jest mieszańcem mięty nadwodnej i zielonej. I to w obrębie tego gatunku znajdziemy najwięcej odmian: ananasową, pomarańczową, cytrynową, czekoladową, bananową, cynamonową, imbirową, jabłkową, truskawkową, grejpfrutową itp.

rosliny-doniczkowe-wpis-81

Lecznicze właściwości

Herbatki z mięty stosuje się przede wszystkim przy rozmaitych dolegliwościach jelitowych, przy problemach z woreczkiem żółciowym i wątrobą. Z kolei inhalacja olejku miętowego pomaga także przy zapaleniu zatok i schorzeniach górnych dróg oddechowych. Ponadto, świeżymi liśćmi można pocierać opryszczkę, co przyspieszy gojenie. Olejek lub wyciąg z mięty jest częstym składnikiem różnych maści o działaniu przeciwświądowym,  znieczulającym i przeciwzapalnym.

Świeże, jak i suszone liście mięty często dodawane są do napojów, deserów, ciast itp. Doskonale sprawdza się w daniach kuchni azjatyckiej, arabskiej, można zrobić sok lub galaretkę, a nawet nalewkę miętową. Liście można żuć dla odświeżenia oddechu, ale pamiętajmy, że regularne stosowanie mięty w zbyt dużych ilościach może być szkodliwe.

Herbata z mięty pieprzowej

1 łyżkę liści należy zalać 1 szklanką wrzącej wody. Liście zaparzmy pod przykryciem przez 10 minut. Po przecedzeniu pijemy po pół szklanki na godzinę przed jedzeniem. Herbatka pomaga w problemach żołądkowych i przy braku łaknienia.

Po posiłku natomiast herbatka miętowa skutecznie pomoże w lepszym trawieniu. Takim naparem można również płukać zainfekowaną jamę ustną i chore gardło.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X