PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak dbać o Sansewierię?

Rośliny z gatunku Sansewieria idealnie sprawdzają się w ogrzewanych pomieszczeniach, wytrzymają nawet na parapecie nad gorącym kaloryferem.

Wzór na liściach sansewierii przypomina wężową skórę, dlatego dawniej rośliny te nazywano wężownicami. Te charakterystyczne rośliny z gatunku Sansewieria gwinejska tworzą liście zazwyczaj przypominające długie miecze, niektóre odmiany mają zaś “sztylety” – spiczasto zakończone blaszki około 10 cm długości.

Najładniej prezentują się młode okazy przybierające kształt pięknych rozetek. Sansewieria cylindryczna, w odróżnieniu od gwinejskiej, ma liście kształtem przypominające zielone, długie i ostre oszczepy. W sprzedaży są dostępne egzemplarze ze świeżo ukorzenionymi liśćmi lub z pojedynczymi, starszymi okazami, rozkładającymi się w efektowny wachlarz.

Skąd pochodzi nazwa?

Sansewieria gwinejska, wężownica, język teściowej (Sansevieria trifasciata) jest byliną i jednocześnie sukulentem liściowym z rodziny agawowatych.
Nazwę przyjęła od nazwiska włoskiego arystokraty, Raimondo de Sango księcia Sanseviero (żyjącego w latach 1710–1771), miłośnika roślin, który jako pierwszy sprowadził sansewierię z Afryki do Neapolu.

rośliny do biura, opieka nad roślinami warszawa
Sansewieria gwinejska jest najlepszym doniczkowym nocnym producentem tlenu.
Pochodzenie: Afryka równikowa (Zair, Nigeria)
Wysokość: 40-80 cm

Roślina doskonale oczyszcza powietrze z toksyn.

Sansewieria gwinejska (wężownica, język teściowej) to długowieczna roślina doniczkowa posiadająca mieczowate, twarde, ciemnozielone liście z poprzecznymi paskami w kolorze jasnozielonym lub żółtym. Roślina magazynuje wodę w długich, mięsistych liściach (jest sukulentem liściowym), a więc wymaga oszczędnego podlewania. Sansewieria wydajnie zmniejsza ilość alergenów w powietrzu, doskonale oczyszcza powietrze z toksyn wchłaniając je, tj. formaldehydu, ksylenu, toluenu, benzenu i tlenku azotu, które uwalniają się z farb, lakierów, sklejek, sztucznych tkanin, drukarek, spalin. Jest zatem doskonałym wyborem dla alergików, mieszkań przy ruchliwych ulicach, biur pełnych sprzętu elektronicznego i dużej ilości pracowników. Dodatkową zaletą jest fakt, iż jest ona rośliną łatwą w hodowli, lubi minimalne podlewanie i sprawdzi się na stanowiskach o różnym natężeniu oświetlenia.

Stanowisko
Sansewieria gwinejska najchętniej rośnie na stanowisku nasłonecznionym, chociaż radzi sobie również w półcieniu. W pełnym słońcu, szczególnie przy szybie, może dojść do poparzeń słonecznych, które tworzą na liściach charakterystyczne białe plamy, wyraźne na tle ciemnozielonego koloru zdrowego liścia. W sytuacji, gdy roślina stoi na stanowisku z niedoborem promieni słonecznych, liście nie wybarwiają się już tak efektownie, a typowe dla tej rośliny wzory zlewają się z tłem.
Temperatura
Roślina optymalnie rośnie w temperaturze około 20°C latem, zimą mniej w granicach 15-18°C. Nigdy zaś nie powinna ona spaść poniżej 13°C.
Wilgotność powietrza
Afrykańska Sansewieria najbardziej lubi suche powietrze, nie należy jej zraszać. W celu usunięcia kurzu, liście należy przetrzeć zwilżoną szmatką.
Podlewanie
Sansewieria gwinejska nie znosi nadmiaru wody. Latem podlewamy raz w tygodniu, pozwalając ziemi przeschnąć przed kolejnym podlaniem, zimą podlewamy rzadziej, co 3 tygodnie. Uwaga! Podczas podlewania sansewierii nigdy nie należy wlewać wody do wnętrza rozety liściowej – dochodzi wówczas do jej gnicia.
Nawożenie
Nawożenie nie powinno być zbyt obfite, wystarczy zasilać roślinę raz na dwa tygodnie, najlepiej nawozem dla roślin doniczkowych, rozcieńczonym z wodą do podlewania. Nawozimy tylko latem – co 3 tygodnie, płynnym nawozem wieloskładnikowym (np. dla kaktusów).
Ewentualne problemy
Żółknięcie liści lub gnicie podstaw liści jest następstwem zbyt częstego lub obfitego podlewania.
Na roślinie mogą występować szkodniki tj. opuchlaki, wełnowce. Do oprysków na opuchlaki najczęściej zalecany jest preparat o działaniu kontaktowym Fastac 100 EC lub Mospilan 20 SP, natomiast na wełnowce – Provado Plus, Confidor i Actellic.

Najnowsze wpisy


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X