PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak zapobiec wysychaniu roślin?

Suche i brązowe końcówki liści są efektem zbyt niskiej wilgotności powietrza.

Zasychanie liści spowodowane przesuszeniem powietrza dotyka większości roślin domowych, zwłaszcza tych , które w naturze żyją w środowiskach o wysokiej wilgotności.

Wbrew pozorom, nie jest trudno stworzyć odpowiednie warunki do prawidłowej hodowli egzotycznych roślin w polskim mieszkaniu dla takich gatunków roślin jak strelicje, alokazje, monstery czy skrzydłokwiaty. Poniżej podpowiadamy, co oznaczają brązowe i suche końcówki liści.

Optymalna wilgotność

Optymalna wilgotność w pomieszczeniach powinna być utrzymana na poziomie 40-60% przy temperaturze 20-22°C. Zbyt suche powietrze powoduje m.in. wysuszanie błon śluzowych, kaszel oraz ból głowy. Zdecydowana większość roślin (nawet sukulenty!), podobnie jak ludzie, preferuje wilgotność powietrza na poziomie powyżej 40%.

Do szczególnie wilgociolubnych gatunków roślin należą m.in.: skrzydłokwiat, zielistka, fitonia, pieniążek czy alokazja.

Objawy suchego powietrza

Roślina znajdująca się w nieodpowiednich warunkach stara się zapobiec utracie wody, co można zaobserwować np. gdy liście zaczynają się kurczyć i rolować. Brązowe i suche końcówki liści powinny być dla nas wyraźnym znakiem, że jak najszybciej trzeba zwiększyć poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Najczęstsze objawy suchego powietrza to: brązowe i suche końcówki liści, poskręcane i pomarszczone liście oraz pojawienie się przędziorków na roślinie (widoczne w postaci białego nalotu).

rosliny-doniczkowe-wpis-110

Jak zapobiec wysychaniu roślin?

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania wysychaniu roślin, jest zakup nawilżacza powietrza. Szeroka oferta tych urządzeń pozwala dostosować parametry nawilżacza do potrzeb roślin w konkretnym pomieszczeniu, a także do budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na taki sprzęt.

Zraszanie roślin

Jednym z najszybszych sposobów na zwiększenie wilgotności powietrza w bezpośrednim sąsiedztwie rośliny jest jej zraszanie, najlepiej wodą odstaną lub przefiltrowaną.

Czasem zraszaniem można przynieść więcej szkody niż pożytku, gdyż nie wszystkie lubią taki zabieg. Rośliny, które nie lubią zraszania liści to np. rośliny posiadające drobne włoski na liściach. Zobacz jakie rośliny lubią wysoką wilgotność powietrza i sprawdź jaka jest dla nich odpowiednia wilgotność.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X