PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jaka jest odpowiednia wilgotność powietrza?

Rośliny tropikalne, które często uprawiamy w naszych domach, najlepiej rosną przy wysokiej wilgotności powietrza rzędu 55-60%.

Rośliny tropikalne, które często uprawiamy w naszych domach, najlepiej rosną przy wysokiej wilgotności powietrza. Kiedy jest ona zbyt niska, liście roślin mogą się zwijać lub marszczyć, a ich końcówki zasychać, szczególnie w okresie grzewczym. Dodatkowo suche powietrze sprzyja atakowi szkodników.

Objawy zbyt suchego powietrza

Niestety większość roślin, które uprawiamy w naszych domach i mieszkaniach ma wymagania. Bezlitośnie nie chcą rosnąć w przeciętnych 30-40% i oczekują od nas podniesienia wilgotności do około 60%. Dzieje się tak, ponieważ pochodzą w większości z obszarów tropikalnych i subtropikalnych. Za niespełnienie tych wymagań grożą nam zasuszonymi końcówkami liści oraz inwazjami przędziorka.

Rośliny regulują poziom wody za pomocą procesu, który nazywa się transpiracją – chodzi o to, że woda paruje przez nadziemne części rośliny. Kiedy tracą dużo wody z liści przez parowanie (jest ciepło od ogrzewania) i wokół jest sucho, to liście starają się ten proces ograniczyć i zaczynają się zwijać w rolki i kurczyć. W akcie ostatecznej desperacji potrafią nawet pozbyć się liści.

Rośliny kochające wilgotne powietrze

Często wskutek niskiej wilgotności powietrza liście niektórych gatunków roślin zasychają po bokach i na końcach. Suchość powietrza jest także przyczyną do pojawienia się przędziorka (pasożyty te przypominają małe pajączki, które mogą mieć żółtą, zieloną, pomarańczową lub brązową barwę). Do roślin podatnych na szkodliwe działanie suchego powietrza należą m.in.: alokazje, calathee i maranty. Na zbyt niską wilgotność powietrza podobnie reagują strelicje i krotony, z kolei paprocie i palmy reagują zasychaniem końcówek liści.

Wysoka wilgotność powietrza jest niezbędna do uprawy oplątw, roślin owadożernych, begonii, większości philodendronów i syngonium. Rośliny kochające wysoką wilgotność powietrza świetnie odnajdą się w widnych łazienkach.

Jakie gatunki dobrać do łazienki? Przeczytaj artykuł pt. Rośliny w łazience

Rośliny odporne na suche powietrze

Jeżeli nie chcesz walczyć z wilgotnością powietrza w domu to są rośliny, którym suche powietrze za bardzo nie przeszkadza. Rośliny o grubych, woskowych liściach albo pokrytych mikro-włoskami są zwykle mniej wrażliwe na utratę wody i suche powietrze. Należą do nich takie gatunki roślin doniczkowych jak: grubosz, sansevierie, starzec, sukulenty, zamiokulkasy, aspidistra, aloes czy nolina.

Czy warto zraszać rośliny?

Zraszanie nie zawsze jest wskazane. Zastoje wody na liściach mogą powodować problemy z chorobami grzybowymi. Jeżeli w naszym mieszkaniu jest dobra cyrkulacja powietrza, możemy co kilka dni zraszać rośliny delikatną mgiełką, robiąc to raczej w górę, niż bezpośrednio na liście roślin. Pamiętajmy jednak, aby na rośliny nie padały bezpośrednie promienie słoneczne, kiedy będą na nich kropelki wody, ponieważ może to prowadzić do powstania oparzeń.

Nie używajmy również zimnej, ani twardej wody, aby rośliny nie doznały szoku termicznego, a na ich liściach nie pozostawał nieestetyczny, biały osad, który może zatkać aparaty szparkowe. Najlepiej sprawdzi się do tego celu woda miękka, przefiltrowana lub odstana.

rosliny-doniczkowe-wpis-101

Nawilżacze powietrza

Nawilżacze powietrza to najskuteczniejsza, ale i najdroższa metoda walki z suchym powietrzem. Wybierajmy raczej nawilżacze ewaporacyjne, które pozwalają osiągnąć i utrzymać wyznaczony przez nas poziom wilgotności. Nie dają one mgiełki, gdyż cząsteczki wody są jeszcze mniejsze niż w przypadku tych, rozbijających wodę ultradźwiękami, które mogą być niebezpieczne dla naszych zwierząt.

Grupowanie roślin

Gatunki roślin o podobnych wymaganiach możemy zgrupować na jednym stanowisku, dzięki czemu woda parująca z liści i podłoża będzie nawilżać powietrze wokół pozostałych roślin i tworzyć mikroklimat.

Podstawki z wodą

Podstawki z keramzytem i wodą to niezawodny sposób na walkę z suchym powietrzem. Wystarczy ustawić rośliny wymagające wyższej wilgotności powietrza na większych podstawkach wysypanych keramzytem lub kamieniami i wypełnionych wodą. Parująca z podstawki woda podniesie wilgotność powietrza wokół rośliny. Trzeba jednak uważać, aby woda nie dotykała podstawy doniczki i nie dostawała się do korzeni, ponieważ może spowodować to ich gnicie.

Mycie roślin

Mycie roślin pod prysznicem jest zabiegiem, który warto regularnie wykonywać. Pozwala on zmyć kurz i osad z roślin, dzięki czemu proces fotosyntezy staje się bardzo wydajny. Prysznic powinno się wykonywać delikatnym strumieniem letniej wody. Przed włożeniem roślin do wanny czy brodzika koniecznie należy zabezpieczyć folią doniczki przed nadmiarem wody. Takie roślinne spa można wykonywać raz w miesiącu. Rośliny odwdzięczą się błyszczącymi liśćmi i szybkim wzrostem.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X