PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Litopsy, czyli żywe kamienie

Swoją intrygującą nazwę rośliny te zawdzięczają podobieństwu do obłych kamyków stanowiących ich naturalne środowisko.

Rośliny z rodzaju litops (Lithops) należące do rodziny Aizoaceae, są znane pod potoczną nazwą jako „żywe kamienie” (słowo lithos pochodzi z języka greckiego i oznacza kamień). Tę intrygującą nazwę zawdzięczają podobieństwu do obłych kamyków stanowiących ich naturalne środowisko. Jest to doskonały przykład tzw. zjawiska mimikry, czyli upodobniania się organizmów żywych do otoczenia w celach ochronnych. Dzięki temu mechanizmowi litopsy są prawie niewidoczne dla zagrażających im zwierząt.

Jak litopsy zostały odkryte?

W 1811 r. na południu Afryki, William John Burchell – odkrywca tej małej rośliny, usiłował podnieść z ziemi kolorowy kamyk o bardzo ciekawym kształcie i kolorze. Kamyk okazał się być… żywą rośliną. Historia odkrywcy potwierdza informacje, że żywe kamienie są symbolem szczęścia. Jak przyznał sam Burchell – od chwili odkrycia litopsów jego życie zmieniło się na lepsze.

Skąd pochodzą żywe kamienie?

Żywe kamienie pochodzą z Afryki Południowej. W swoich mięsistych liściach rośliny te gromadzą spore zapasy wody, pozwalające im przetrwać wielomiesięczne okresy suszy. Ochronę przed palącym słońcem i wyparowywaniem wody stanowi gruba skórka liści z głęboko umieszczonymi w nabłonku szparkami oddechowymi.

Uprawa i pielęgnacja

Litopsy to prawdziwi mistrzowie przetrwania. Pomimo pewnego zróżnicowania klimatycznego, w ich ojczyźnie (Afryka Południowa) dominuje klimat zwrotnikowy kontynentalny wybitnie i skrajnie suchy. Jego cechą charakterystyczną są niskie opady roczne. Na terenach, na których opady wynoszą poniżej 100 mm rocznie, brak wody deszczowej rekompensuje litopsom gęsta mgła i rosa.

Kolejnym, „wymagającym” czynnikiem klimatycznym dla tego gatunku roślin, są wysokie, nierzadko przekraczające 40 stopni, temperatury, które nocą mogą spaść poniżej zera. Również gleby, pozbawione próchnicy i składające się głównie z kwarcu, granitu, piaskowca, skał wapiennych i iłu, nie stanowią łatwych warunków do wegetacji tych niezwykłych roślin.

Najlepsze do uprawy żywych kamieni będzie zatem słoneczne stanowisko z dopływem świeżego powietrza, np. na południowym parapecie okiennym. Optymalna temperatura dla lithopsów w okresie letnim powinna oscylować w granicach 18 – 20ºC, a w okresie spoczynku natomiast w przedziale 10 – 15ºC.

Najlepszym podłożem dla tych sukulentów będzie ziemia przeznaczona dla kaktusów z 20% dodatkiem grubszego kwarcowego piasku.

Podlewanie

Podobnie jak inne sukulenty, żywe kamienie podlewa się znacznie rzadziej niż inne rośliny domowe.

Lithopsy należy podlewać regularnie, pozwalając przeschnąć podłożu pomiędzy podlewaniami. W okresie wzrostu – od połowy maja do końca września Lithopsy należy podlewać raz na 2 tygodnie. Skąpe podlewanie zalecane jest w miesiącach od marca do maja oraz od października do listopada.

W pozostałe miesiące lithopsy wymagają okresu spoczynku i w tym czasie nie wolno ich podlewać! Podlewanie wznawiamy wówczas, gdy pojawi się pierwsza para młodych liści, co następuje najczęściej w maju.

Przesadzanie

Litopsy lepiej rosną w większych skupiskach, dlatego przesadzamy je dopiero wtedy, gdy zaczynają się ze sobą stykać. W przypadku pojedynczych roślin dokonujemy tego zabiegu gdy roślina zaczyna nie mieścić się w doniczce. Używamy w tym celu doniczek o średnicy 1-2 cm większych od tych w których rośliny rosły dotychczas. Rośliny możemy przesadzać przez cały rok. Przesadzonych roślin nie należy od razu podlewać, lecz trzeba odczekać przynajmniej kilka dni.

Litopsy nie wymagają nawożenia.

rosliny-doniczkowe-wpis-39

Jaką doniczkę wybrać?

Zarówno plastikowa, jak i ceramiczna doniczka nadaje się do hodowli żywych kamieni. Należy jednak pamiętać, że doniczki plastikowe dłużej zatrzymują wodę, niż ceramiczne tej samej wielkości. Wobec tego rośliny w doniczkach ceramicznych należy podlewać częściej. Większe znaczenie ma rozmiar doniczek – nie powinny być one zbyt szerokie i głębokie w stosunku do wielkości rośliny.

Rozmnażanie Lithopsów

Podstawową metoda rozmnażania Lithopsów jest wysiew nasion zalecany w okresie od marca do czerwca.

Dla ochrony przed wysychaniem nasiona należy przykryć cienką warstwą piasku. Podłoże musi być stale lekko wilgotne, a pojemnik przykryty folią. Nasiona kiełkują już po kilku dniach. Młode siewki powinny pozostać w pojemniku możliwie jak najdłużej. Do dobrego rozwoju potrzebują one dużo światła. Po kilku miesiącach można je przepikować do docelowych doniczek.

Rośliny z nasion uzyskują zdolność kwitnienia po około 3 latach.

Kwitnienie

Niezwykłej urody żywe kamienie nabierają jesienią, gdy ich kuliste liście otwierają się, a ze szczelin pomiędzy nimi wyrastają piękne, białe lub żółte kwiaty. U lithopsów kwitnących na biało szczelina między liśćmi nie przecina całej powierzchni, natomiast u lithopsów o żółtej barwie kwiatów szczelina przechodzi przez całą ich powierzchnię.

Lithops karasmontana ma białe kwiaty i szaro-różowe rysunki na liściach. Inne lithopsy kwitnące na biało to: kamyk piękny (L. bella), kamyk marmurkowy (L. marmorata), kamyk solniszowy (L. salicola).

Lithops schwantesii var. kubisensis ma żółte kwiaty. Inne lithopsy kwitnące na żółto to: kamyk barwny (L. aucampiae), kamyk fordoński (L. bromfieldii), kamyk orański (L. lesliei), kamyk Helmuta (L. Helmutti).

Szkodniki i choroby Lithopsów

Prawidłowo pielęgnowane żywe kamienie rzadko atakowane są przez choroby i szkodniki. Najczęstszym błędem jest zbyt nadmierne podlewanie, które wywołuje choroby grzybowe, powodujące szybkie gnicie i zamieranie roślin.

Choroby fizjologiczne żywych kamieni mają swoje podłoże w niewłaściwej pielęgnacji – np. wybujały wzrost jest wynikiem zbyt intensywnego nawożenia azotem lub niedostatecznej ilości światła, pękanie powodowane jest przenawożeniem lub zbyt obfitym podlewaniem.

Szkodniki lithopsów to zazwyczaj szkodniki typowe dla sukulentów – przędziorki, wełnowce, ziemiórki. Są one łatwe do zwalczania przy wykorzystaniu dostępnych na rynku preparatów owadobójczych.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X