PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Co zrobić, aby gwiazda betlejemska przetrwała cały rok?

Niestety, w większości przypadków, ta piękna roślina cieszy swoim urokiem zazwyczaj tylko przez parę dni lub tygodni od dnia zakupu.

Gwiazda betlejemska nieodłącznie kojarzy się ze świętami i jest sztandarowym symbolem Bożego Narodzenia. Niestety, w większości przypadków, ta piękna roślina cieszy swoim urokiem zazwyczaj tylko przez parę dni lub tygodni od dnia zakupu.

Możemy jednak spróbować przedłużyć jej życie aż do kolejnych świąt w następnym roku. Podpowiadamy zatem jak pielęgnować roślinę przez cały rok, aż do ponownego jej kwitnienia.

Przekwitnięcie i do dalej?

Stosunkowo szybko poinsecja zaczyna blednąć i i gubić liście. W takim stanie roślina trafia zazwyczaj do kosza. Jednak możemy zawalczyć o jej przetrwanie nawet do kolejnych świąt, stosując poniższe porady.

Luty/Marzec

Kiedy przekwitnięta roślina zaczyna mocno gubić liście należy przyciąć ją do około 15 cm nad ziemią, pozostawiając 3-4 pąki liściowe. Małe pąki ukryte są w kącikach, miejscach styku ogonków liściowych z pędem. Po przycięciu roślinę należy przenieść w miejsce chłodniejsze niż była dotychczas (optymalnie 14°C). Warunki świetlne w tym czasie nie mają większego znaczenia, należy ograniczyć podlewanie.

Maj/Czerwiec

Po okresie spoczynku roślinę należy przesadzić do nowego podłoża i przenieść do miejsca o pokojowej temperaturze około 18-21°C. Poinsecja wymaga podłoża przepuszczalnego i lekkiego. Doskonale sprawdzi się tutaj substrat torfowy z dodatkiem piasku lub gotowe podłoże do kaktusów i sukulentów. Jeśli chcemy aby roślina była podobnej wielkości co dotychczas należy zastosować doniczkę tego samego rozmiaru.

Poinsecja urośnie po przesadzeniu do większej doniczki. W tym okresie należy również przenieść ją do jasnego pomieszczenia (o zrównoważonym, rozproszonym nasłonecznieniu). Poinsecję zaczynamy obficie podlewać zapewniając jej stałą wilgotność, woda nie może być za zimna, dobrze jakby miała temperaturę otoczenia, a także aby była odstana.

Pamiętajmy, że nawożenie w tych miesiącach nie jest wymagane.

Sierpień

Zaczynamy proces nawożenia. Na początku warto zastosować nawóz do roślin zielonych, a po około 2 miesiącach zamienić na taki do kwitnących. Stosowanie nawozu powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Kiedy roślina wypuści już 4-5 pędów należy je przyciąć – taki zabieg pobudzi roślinę do rozkrzewienia się, dzięki temu zyska zwartą kopułę.

Październik/Listopad

Gwiazda betlejemska to roślina dnia krótkiego, oznacza to, że jej kwitnienie następuje kiedy dzień ma mniej niż 10 godzin. W prawdzie w grudniu takie warunki są osiągalne jednak roślina reaguje także na światło sztuczne, pochodzące z żarówek, wyświetlaczy lub innych emiterów. Dlatego zaleca się, aby roślinę zakrywać na minimum 14 godzin szczelnym, nieprzepuszczającym światła kartonem. Absolutną ciemność musimy zapewnić roślinie przez około 30-40 dni. Przykładowo zakrywamy o 18:00, a odkrywamy o 8:00 rano.

Ważne: przerwanie tego procesu będzie skutkowało zatrzymaniem tworzenia się pąków kwiatowych i wybarwiania przykwiatków.

Pamiętajmy, że liście gwiazdy betlejemskiej nie wolno nabłyszczać. Poinsecja, podobnie jak inne wilczomlecze, ma liście pokryte drobnymi włoskami. Nabłyszczanie lub moczenie sprawi, że zaczną pojawiać się choroby grzybowe.

Więcej o szkodliwości stosowania nabłyszczaczy znajdziesz tutaj.

rosliny-doniczkowe-wpis-55

Domowa pielęgnacja

W celu przedłużenia życia tej niezwykłej, pięknej i delikatnej rośliny, warto wdrożyć kilka poniższych wskazówek. Gwiazda betlejemska, jeśli jest dobrze traktowana, utrzymuje swój atrakcyjny wygląd nawet do lutego-marca. W tym czasie powinna mieć zapewnioną stałą temperaturę (optymalnie około 18-20°) i wilgotność powietrza (sugerowane cykliczne zraszanie), odpowiednie podlewanie, nie powinna stać zbyt blisko kaloryfera oraz miejsc, w których występują zimne przeciągi. Nawożenie zazwyczaj nie jest koniecznie, ponieważ w ziemi znajdują się już wystarczające składniki odżywcze.

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej powinno być na poziomie umiarkowanym, czyli średnio raz na kilka dni. Jak zawsze sprawdza się zasada lepiej przesuszyć niż przelać. Najbezpieczniej podlewać rośliny wstawiając je do pojemnika z wodą do czasu aż same się odpowiednio „napiją” przez około 30 minut. Należy obowiązkowo posiadać doniczkę z otworami odpływowymi.

Pamiętajmy również, aby nie umieszczać poinsecji bezpośredni w pobliżu centralnego ogrzewania. Duże wahania temperatur jakie dochodzą od okna oraz spod parapetu mocno wpłyną na kondycję rośliny. Najbezpieczniej ulokować roślinę na stole, gdzie nie ma bezpośredniego nasłonecznienia, ogrzewania, czy przeciągów.

Dym tytoniowy czy wyziewy pochodzące z kuchenki gazowej także źle wpływają na roślinę, przez co może ona przedwcześnie gubić liście.

Czy wiesz, że...

Najczęściej spotykane czerwone (lub białe) liście poinsecji tworzące gwiazdę to nie kwiaty, a przykwiatki. W warunkach naturalnych mają za zadanie zwabić owady, które dokonają zapylenia. Kwiaty gwiazdy betlejemskiej, widoczne w centralnej części pomiędzy kolorowymi liśćmi, są małe i niepozorne.

Trująca gwiazda betlejemska

Nie jest tajemnicą, że gwiazda betlejemska, podobnie jak inne wilczomlecze, ma właściwości trujące.

Mleczny sok może powodować podrażnienia skóry i śluzówek oraz niekiedy wywoływać reakcje alergiczne. W skrajnych przypadka może doprowadzić do poważnego zatrucia wywołując biegunki lub wymioty. Warto mieć tę wiedzę, jeśli w domu jest małe dziecko lub zwierzęta.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X