PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak dbać o Aglaonemę?

Roślina posiada bardzo ładne, okazałe liście ze srebrnymi wybarwieniami, które są zielone jedynie na brzegach i wzdłuż nerwów.

W zależności od odmiany rośliny z gatunku aglaonema mają mniej lub bardziej wzorzyste liście, dlatego potrafią bardzo różnić się między sobą. Niektóre jak np. „Silver Queen”, „Silver Bay” czy rzadko u nas spotykana „Super White” mają duże, zielone liście, niemal całkowicie pokryte białym wzorem, inne jak np. odmiana „First Diamond” wytwarzają zielone liście ozdobione ładnym, kremowobiałym deseniem, natomiast jeszcze inne jak np. „Red Cochin” i „Legacy” mają bardzo oryginalne, zielono-biało-różowe licie lub zielono-żółtawe liście z różową obwódką jak „Crete”.

Aglaonema to nadzwyczaj dekoracyjna roślina doniczkowa, co ma potwierdzenie w pochodzeniu jej nazwy, która jest połączeniem dwóch greckich słów „aglos” (cudowna) i „ema” (nić), co jest nawiązaniem do charakterystycznych wzorów na liściach, przypominających srebrzyste nitki na ciemnozielonym, aksamitnym materiale.

Rośliny te, z uwagi na swoje niekwestionowane walory wizualne, cieszą się popularnością w przestrzeniach biurowych. Co więcej, nie są wymagające i znakomicie oczyszczają powietrze.

rośliny do biura, opieka nad roślinami warszawa
Aglaomena to królowa dzięki dużym, ciemnozielonym liściom ze srebrnym rysunkiem.
Pochodzenie: Indonezja, Celebes i Filipiny
Wysokość: do 80 cm

Aglaonema Silver Queen – królowa świata roślin.

Aglaonema ‘Silver Queen’ jest prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych odmian gatunku aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum).

Roślina posiada bardzo ładne, okazałe (ok. 20 cm) liście ze srebrnymi wybarwieniami, które są zielone jedynie na brzegach i wzdłuż nerwów głównych, pozostałe części liści są srebrzystobiałe lub kremowe. Co istotne, roślina ta może zakwitnąć, najczęściej latem lub jesienią, kwiaty jednak są dość małe i bezwonne, wyrastające na krótkim pędzie. Aglaonema jest rośliną doniczkową łatwą w uprawie, rośnie bezproblemowo w większości warunków, dobrze znosi suche powietrze. Nadaje się również do uprawy hydroponicznej (można w ten sposób uprawiać rośliny wcześniej rosnące w ziemi, jednak lepiej, gdy egzemplarze od początku były ukorzenione w wodzie).

Stanowisko
Aglaonema ‘Silver Queen’ lubi rozproszone światło, źle znosi pełne i bezpośrednie nasłonecznienie. Umiarkowane światło zapewnia roślinie optymalny wzrost, a jej kolor wówczas jest w pełni nasycony, czyli ciemnozielony ze srebrnymi, kontrastującymi wzorami.
Temperatura
Aglaonema bardzo lubi ciepło. Optymalna dla niej temperatura latem wynosi 20-24°C., zimą ok. 18-22°C. Nigdy zaś nie powinna spadać poniżej 15°C. Zimny przeciąg bardzo szybko spowoduje uszkodzenie liści aglaonemy, objawiające się ich brązowieniem. Często jest to obserwowane na nowych roślinach, kupowanych w chłodne dni. Takie liście należy usunąć.
Wilgotność powietrza
Aglaonema lubi wilgotne powietrze, w suchym pomieszczeniu można ją zraszać miękką wodą, nie należy używać nabłyszczacza.
Podlewanie
Latem roślina wymaga umiarkowanego podlewania (ziemia powinna być stale lekko wilgotna) dwa razy na tydzień, zimą raz, niekiedy nawet rzadziej, gdy zauważamy żółknięcie liści. Do podlewania należy używać wyłącznie odstałej, miękkiej wody. W okresie wzrostu (od wiosny do jesieni) do wody do podlewania dodajemy raz na dwa tygodnie zalecaną dawkę nawozu rozpuszczalnego.
Nawożenie
Do nawożenia aglaonemy doskonały będzie specjalny nawóz do roślin zielonych ubogi w wapń. A to dlatego, że aglaonema potrzebuje gleby bardzo kwaśnej, o pH zaledwie 4,0-4,5. Nie wolno zatem jej podawać nawozów wapniowych, które podwyższają pH gleby. Co roku wiosną dobrze jest roślinę przesadzić. Nie lubi zbitej ziemi, dlatego przy przesadzaniu nie należy jej zbyt mocno ugniatać.
Ewentualne problemy
Plamiste żółknięcie: roślina potrzebuje nawożenia lub temperatura jest zbyt niska. Liście zasychają: zbyt mała wilgotność powietrza.
Zwisające liście: przeciąg lub zbyt ubita gleba. Żółknięcie dolnych liści: zbyt obfite podlewanie lub chloroza (za wysokie pH gleby). Jeśli aglaonemę zaatakowały wełnowce, w ich zwalczeniu pomoże preparat Provado Plus AE, najlepiej oprysk wykonać 2-3 razy w odstępach co dwa tygodnie. Do ziemi należy włożyć pałeczki owadobójcze Tarcznik BR.

Najnowsze wpisy


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X