+48 501 858 666 | 22 409 62 81 biuro@roslinyzielone.pl

Menu

Jak dbać o Dracenę?

Do najbardziej atrakcyjnych, ze względu na bajeczne kolory, można zaliczyć Dracenę Lemon.

Jak dbać o Dracenę

By In blog On 1 września 2018


Draceny to bardzo popularne rośliny doniczkowe. Świetnie sprawdzają się w warunkach domowych: są wytrzymałe, ładne, szybko się rozwijają i wybaczają nawet największe błędy uprawne. Dracena to bardzo liczne gatunki, które różnią się między sobą wymaganiami i rodzajami. Do najbardziej atrakcyjnych, ze względu na bajeczne kolory, można zaliczyć Dracenę Lemon.

Dracena Lemon Lime to roślina, która zachwyca wiosennymi i "orzeźwiającymi" kolorami liści.
Pochodzenie: tropikalne i podzwrotnikowe strefy Afryki, Wyspy Kanaryjskie
Wysokość: 120-170 cm

Dracena Lemon Lime wzmacnia siły witalne.

Nazwa Dracena pochodzi z greckiego języka i oznacza “kobieta-smok”. Dracena “Lemon Lime” jest popularną rośliną doniczkową, posiadającą długie i szerokie liście, tworzące przepiękny i zachwycający pióropusz w trzech kontrastujących ze sobą kolorach: lemonkowym, ciemnozielonym oraz białym. Oprócz wyjątkowej, pobudzającej kolorystyce,  dodatkową zaletą jest fakt, iż roślina nie ma widocznego pnia tak jak u innych dracen, dzięki czemu kompozycja z ich użyciem świetnie sprawdza się jako ekologiczne ścianki działowe i tworzy swoistą oazę zieleni. Co istotne, Dracena Lemon zmniejsza ilość szkodliwych substancji w powietrzu oraz wzmacnia siły witalne.

Stanowisko
Dracena Lemon preferuje miejsca dobrze oświetlone (wtedy liście są najładniej wybarwione), lecz nie w pełnym słońcu, gdyż liście mogą być przypalane przez promienie słoneczne. Niedobór światła sygnalizuje nam, fakt iż liście stają się bardziej ciemnozielone.
Temperatura
Roślina ta jest ciepłolubna – optymalna temperatura dla niej to przedział między 20 a 25°C (przez cały rok). Powyżej 30 stopni liście zaczynają tracą sprężystość, natomiast przy temperaturze niżej niż 16 stopni roślina zwalnia wzrost i zaczyna chorować.
Wilgotność powietrza
Odpowiedni poziom wilgotności powietrza w przypadku Lemon Lime jest bardzo istotny. Zasada jest prosta: im bardziej wilgotne powietrze, tym lepiej. Jeśli powietrze wokół rośliny będzie miało niską wilgotność (poniżej 50%), jej liście będą usychać i opadać. Szczególnie łatwo o to przy temperaturze powyżej 20°C. Taka sytuacja ma często miejsce w sezonie grzewczym zimą – w pomieszczeniu jest sucho i ciepło, wilgotność spada poniżej 40% a temperatura utrzymuje się na wysokim poziomie.
Podlewanie
Dracenę podlewać należy tylko wtedy, gdy ziemia w całej doniczce wystarczająco przeschła. Zbyt mokre podłoże najpierw powoduje żółknięcie liści, później gnicie korzeni a w konsekwencji – śmierć rośliny. Idealne i ograniczone podlewanie to takie, kiedy gleba jest ciągle tylko minimalnie wilgotna (ale nie wysuszona – taka powoduje usychanie i brązowienie końcówek liści).
Nawożenie
Dracena Lemon Lime nie rośnie zbyt intensywnie (ok. 15 cm rocznie), zatem nawożenie jej nie jest często konieczne, w szczególności jeśli ziemia w doniczce jest świeża. W przypadku, gdy roślina nie była od kilku lat przesadzana, należy odżywić ją w okresie letnim nawozem dla roślin zielonych (np. Biohumus) co 1–2 miesiące.
Ewentualne problemy
Czasem na dracenach żerują wełnowce, tarczniki czy przędziorki. W takiej sytuacji należy zastosować odpowiedni środek owadobójczy.

Najnowsze wpisy


Masz pytania? Napisz do nas.

X