PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak dbać o Dracenę?

Do najbardziej atrakcyjnych roślin doniczkowych, ze względu na bajeczne kolory, można zaliczyć Dracenę Lemon.

Draceny to bardzo popularne rośliny doniczkowe. Świetnie sprawdzają się w warunkach domowych: są wytrzymałe, ładne, szybko się rozwijają i wybaczają nawet największe błędy uprawne. Dracena to bardzo liczne gatunki, które znacznie różnią się między sobą wyglądem.

Spośród ponad 40 odmian draceny, do najbardziej popularnych należą Dracena Lemon, Dracena Fragans, Dracena Marginata (“smocze drzewo”), a także odmiana miniaturowej draceny (Dracena Braunii), która sprzedawana jest najczęściej pod nazwą “lucky bamboo”, chociaż nie jest związana z prawdziwym bambusem.

Co istotne, badania NASA wykazały, że Dracena Lemon zmniejsza ilość szkodliwych substancji w powietrzu oraz wzmacnia siły witalne.

Oprócz absorpcji dwutlenku węgla i uwalniania tlenu przez fotosyntezę, niektóre rośliny domowe, takie jak draceny, mogą z powodzeniem zapewniać naturalny system usuwania toksycznych czynników z powietrza, takich jak: benzen , formaldehyd i trichloroetylen.

rośliny do biura, opieka nad roślinami warszawa
Dracena Lemon Lime to roślina, która zachwyca wiosennymi i "orzeźwiającymi" kolorami liści.
Pochodzenie: podzwrotnikowe strefy Afryki, Wyspy Kanaryjskie
Wysokość: 120-170 cm

Dracena Lemon Lime wzmacnia siły witalne.

Nazwa Dracena pochodzi z greckiego języka i oznacza “kobieta-smok”. Dracena “Lemon Lime” jest popularną rośliną doniczkową, posiadającą długie i szerokie liście, tworzące przepiękny i zachwycający pióropusz w trzech kontrastujących ze sobą kolorach: lemonkowym, ciemnozielonym oraz białym. Oprócz wyjątkowej, pobudzającej kolorystyce,  dodatkową zaletą jest fakt, iż roślina nie ma widocznego pnia tak jak u innych dracen, dzięki czemu kompozycja z ich użyciem świetnie sprawdza się jako ekologiczne ścianki działowe i tworzy swoistą oazę zieleni.

Stanowisko
Dracena Lemon preferuje miejsca dobrze oświetlone (wtedy liście są najładniej wybarwione), lecz nie w pełnym słońcu, gdyż liście mogą być przypalane przez promienie słoneczne. Niedobór światła sygnalizuje nam, fakt iż liście stają się bardziej ciemnozielone.
Temperatura
Roślina ta jest ciepłolubna – optymalna temperatura dla niej to przedział między 20 a 25°C (przez cały rok). Powyżej 30 stopni liście zaczynają tracą sprężystość, natomiast przy temperaturze niżej niż 16 stopni roślina zwalnia wzrost i zaczyna chorować.
Wilgotność powietrza
Odpowiedni poziom wilgotności powietrza w przypadku Lemon Lime jest bardzo istotny. Zasada jest prosta: im bardziej wilgotne powietrze, tym lepiej. Jeśli powietrze wokół rośliny będzie miało niską wilgotność (poniżej 50%), jej liście będą usychać i opadać. Szczególnie łatwo o to przy temperaturze powyżej 20°C. Taka sytuacja ma często miejsce w sezonie grzewczym zimą – w pomieszczeniu jest sucho i ciepło, wilgotność spada poniżej 40% a temperatura utrzymuje się na wysokim poziomie.
Podlewanie
Dracenę podlewać należy tylko wtedy, gdy ziemia w całej doniczce wystarczająco przeschła. Zbyt mokre podłoże najpierw powoduje żółknięcie liści, później gnicie korzeni a w konsekwencji – śmierć rośliny. Idealne i ograniczone podlewanie to takie, kiedy gleba jest ciągle tylko minimalnie wilgotna (ale nie wysuszona – taka powoduje usychanie i brązowienie końcówek liści).
Nawożenie
Dracena Lemon Lime nie rośnie zbyt intensywnie (ok. 15 cm rocznie), zatem nawożenie jej nie jest często konieczne, w szczególności jeśli ziemia w doniczce jest świeża. W przypadku, gdy roślina nie była od kilku lat przesadzana, należy odżywić ją w okresie letnim nawozem dla roślin zielonych (np. Biohumus) co 1–2 miesiące.
Ewentualne problemy
Czasem na dracenach żerują wełnowce, tarczniki czy przędziorki, zatem w takiej sytuacji należy zastosować odpowiedni środek owadobójczy.

Najnowsze wpisy


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X