+48 501 858 666 | 22 409 62 81 biuro@roslinyzielone.pl

Menu

Jak dbać o Epipremnum złociste?

Roślina nie lubi przelania, dlatego przed podlaniem należy sprawdzić czy ziemia jest całkowicie sucha.

Jak dbać o Epipremnum

By In blog On 1 września 2018


Epipremnum złociste potrafi znieść wiele błędów uprawowych, ale wtedy przestaje być już tak dekoracyjne, jak egzemplarze uprawiane w optymalnych warunkach (wytworzy małe, blade i rzadkie liście oraz słabe, wiotkie pędy). Decydując się na uprawę rośliny, nie musimy jednak decydować się wyłącznie na jego najpopularniejsze odmiany o zielonych liściach, gdyż na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych odmian ozdobnych, które są o wiele bardziej dekoracyjne, niż te najczęściej spotykane w biurach. Do najatrakcyjniejszych należą między innymi: „Aureum”, „Marble Queen”, „N’Joy”, „Neon”.

Epipremnum złociste dobrze sprawdza się w biurach na stanowiskach słonecznych.
Pochodzenie: Australia, Indonezja, Chiny, Japonia, Indie
Wysokość: do 2 m

Epipremnum szybko rośnie, nawet do 50 cm rocznie.

Na początku XXI wieku Scindapsus uznawany był za odmianę Epipremnum pinnatum “Aureum”, zaś pod koniec XX wieku zaliczany był do rodzaju Raphidophora (Raphidophora aurea), a wcześniej do rodzaju Scindapsus (Scindapsus aureus). Scindapsus złoty należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). Łacińska nazwa “Scindapsus” pochodzi z języka starogreckiego i oznacza “podobny do bluszczu”.

Niewątpliwą zaletą tej długowiecznej i często spotykanej rośliny jest niewymagająca hodowla oraz nadzwyczaj szybki przyrost – nawet do 50 cm rocznie. Liście scindapsusa są sercowate i błyszczące, w zależności od odmiany są nakrapiane lub smugowate (z początku są miniaturową wersją liści dojrzałej rośliny). Liczba i rozmiar barwnych plam na liściach zależą od intensywności nasłonecznienia – im jest ona wyższa tym roślina jest bardziej wzbogacona o dodatkowe piękne, białe i złociste plamy na dużych liściach, które tworzą imponującą, jednolitą “ścianę” zieleni. Roślina jest hodowana w formie zwisającej, tworząc długie “warkocze”, jak i w formie stojącej “kolumny” (wymagana jest wytrzymała podpora pokryta np. włóknem kokosowym).

Stanowisko
Epipremnum dobrze rośnie na oświetlonym stanowisku, jednak nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Toleruje także stanowiska cieniste, jednak liście nie wybarwiają się tak atrakcyjnie, jak na stanowisku półcienistym i słonecznym. W słońcu liście Epipremnum będą blade, w cieniu ciemnozielone.
Temperatura
Epipremnum złociste wymaga stałej temperatury 21-24ºC. Minimalna temperatura zimą to 13ºC. Roślina lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego należy spryskiwać liście wodą lub zastosować nawilżacz powietrza, a przy włączonym ogrzewaniu – odsunąć roślinę od źródła ciepła.
Wilgotność powietrza
Epipremnum nie lubi suchego i nagrzanego powietrza. Liście rośliny należy spryskiwać miękką wodą dwa razy w tygodniu (nie należy stosować środków nabłyszczających liści). Kurz na liściach można usunąć zwilżoną, delikatną ściereczką.
Podlewanie
Epipremnum nie lubi przelania, dlatego przed podlewaniem należy sprawdzić czy ziemia jest całkowicie sucha. Nie należy podlewać rośliny “często i po trochu” – w lecie wystarczy podlewać raz na tydzień, w zimie – raz na dwa tygodnie. Podlewanie małą ilością wody powoduje, że nie dochodzi ona do niższych warstw bryły korzeniowej.
Nawożenie
Roślinę należy nawozić nawozem do roślin zielonych – w dawkach zalecanych przez producentów.
Ewentualne problemy
Żółknięcie i opadanie liści może być następstwem przelania rośliny, zaleca się wówczas zaniechanie podlewania aż do momentu całkowitego wyschnięcia gleby. W przypadku pojawienie się brązowych, suchych końcówek liści mamy do czynienia prawdopodobnie ze zbyt suchym i ciepłym powietrzem, zaleca się wtedy spryskiwanie liści wodą co kilka dni.

Najnowsze wpisy


Masz pytania? Napisz do nas.

X