PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Czy rośliny w łazience to wyzwanie?

Umieszczając rośliny w tym łazience, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, tj.: temperatura, wilgoć i z reguły, brak naturalnego, dziennego światła.

Rośliny doniczkowe w domu stanowią nie tylko walory estetyczne, ale również pełnią bardzo ważną rolę – oczyszczają powietrze i potrafią być swoistą oazą zieleni, także w aranżacji łazienki. Umieszczając rośliny w tym łazience, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, tj.: temperatura, wilgoć i z reguły, brak naturalnego, dziennego światła.

Jednakże, mimo, że prawidłowy dobór roślin do łazienki może stanowić wyzwanie, istnieje wiele gatunków roślin egzotycznych, które niczym w Amazonii, również w łazience będą miały spełnione optymalne warunki do prawidłowego wzrostu i udanej hodowli.

Zasady uprawy roślin w łazience

Roślin doniczkowych nie wolno trzymać blisko środków chemicznych (detergenty, lakiery do włosów, perfumy), gdyż ich działanie jest drastycznie szkodliwe (nawet ich niewielkie opary są groźne dla zdrowia i kondycji rośliny).

Należy zaznaczyć, że w wilgotnym środowisku rośliny wolniej parują, dlatego możemy ograniczyć podlewanie. Nie powinniśmy także stawiać doniczek na słonecznym parapecie (łatwo wówczas o poparzenie liści), ponieważ większość roślin preferujących dużą wilgoć, nie toleruje ostrego, bezpośredniego słońca. Zasada ta również dotyczy grzejników – ich bliskie sąsiedztwo z sadzonką grozi uschnięciem i opadnięciem liści.

Jakie gatunki roślin? Topowa 5-tka

Jest wiele roślin dobrze znoszących panujący w łazience klimat i niewymagających bezpośredniego dostępu promieni słonecznych. Do topowej piątki należą: storczyk, zielistka, skrzydłokwiat, monstera i zamiokulkas. W łazience doskonałe warunki znajdą również: alokazja, anturium, difenbachia oraz paprotka.

rosliny-doniczkowe-wpis-37

Rotacja roślin

Dobrym rozwiązaniem jest również cotygodniowa rotacja roślin i zmiana warunków oświetleniowych. Jeśli zakupimy dwie rośliny, jedną z nich na tydzień umieszczamy w łazience, drugą w pomieszczeniu z naturalnym światłem, jednak nie w bezpośredniej ekspozycji światła słonecznego. Po tygodniu zamieniamy rośliny miejscami.

Łazienka bez okna? Żaden problem!

Jeśli łazienka nie posiada okna, musimy roślinom stworzyć odpowiednie warunki do życia. Skoro w tym pomieszczeniu na ogół nie ma światła naturalnego, rozsądną wyborem będą gatunki cieniolubne. Wystarczy, że przez ok. 10 godzin dziennie w łazience świecić się będzie żarówka energooszczędna albo zwykła jarzeniówka. Więcej informacji na temat prawidłowego oświetlenia roślin znajdziesz w artykule Włącz światło.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X