PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Czy rośliny w łazience to wyzwanie?

Istnieje sporo gatunków egzotycznych roślin doniczkowych, które uwielbiają wysoką wilgoć w powietrzu i minimalne światło.

Rośliny doniczkowe w domu stanowią nie tylko walory estetyczne, ale również pełnią bardzo ważną rolę – oczyszczają powietrze i potrafią być swoistą oazą zieleni, także w aranżacji łazienki. Umieszczając rośliny w tym pomieszczeniu, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, tj.: temperatura, wilgoć i z reguły, brak naturalnego, dziennego światła.

Jednakże, mimo, że prawidłowy dobór roślin do łazienki może stanowić wyzwanie, istnieje wiele gatunków roślin egzotycznych, które niczym w Amazonii, również w łazience będą miały spełnione optymalne warunki do prawidłowego wzrostu i udanej hodowli. Do tej grupy roślin zaliczają się wszystkie te gatunki, które naturalnie rosną i koegzystują w dolnych partiach wilgotnych lasów oraz wśród roślin tropikalnych.

Rośliny w łazience. Jakie są zalety?

Na początku warto zastanowić się, jakie są plusy zielonej, naturalnej aranżacji żywych roślin w łazience. Otóż, najczęściej wymienianą korzyścią, jest niewątpliwie specyficzny klimat, jaki stwarzają rośliny doniczkowe – dzięki nim, w czasie kąpieli, możemy znacznie lepiej odpocząć i dotlenić się. Przy odrobinie wyobraźni, nasz mózg jest w stanie “uwierzyć”, że rozkoszujemy się gorącą, odprężającą, czystą wodą, w samym centrum energetyzującej dżungli.

Drugą zaletą uprawy egzotycznych gatunków roślin, jest fakt, że nie będą one wymagały częstego zraszania, gdyż wilgotne powietrze jest najbardziej zbliżone do ich naturalnego ekosystemu. W zależności od wielkości łazienki, rośliny można zaaranżować na parapecie, wannie, a nawet powiesić w wiszącym kwietniku. Wyjątkowym miejscem, w którym niewątpliwie zdrowe rośliny będą prezentowały się bajecznie i okazale jest obszerna wanna z hydromasażem – takie połączenie pozwoli zmysłom maksymalnie się wyciszyć i odprężyć.

Zasady uprawy roślin w łazience

Roślin doniczkowych nie wolno trzymać blisko środków chemicznych (detergenty, lakiery do włosów, perfumy), gdyż ich działanie jest drastycznie szkodliwe (nawet ich niewielkie opary są groźne dla zdrowia i kondycji rośliny).

Należy zaznaczyć, że w wilgotnym środowisku rośliny wolniej parują, dlatego możemy ograniczyć podlewanie. Nie powinniśmy także stawiać doniczek na słonecznym parapecie (łatwo wówczas o poparzenie liści), ponieważ większość roślin preferujących dużą wilgoć, nie toleruje ostrego, bezpośredniego słońca. Zasada ta również dotyczy grzejników – ich bliskie sąsiedztwo z sadzonką grozi uschnięciem i opadnięciem liści.

Jakie gatunki roślin? Topowa 5-tka

Jest wiele roślin dobrze znoszących panujący w łazience klimat i niewymagających bezpośredniego dostępu promieni słonecznych.

1. Storczyk

Cudownie kwitnący falenopsis (najpopularniejsza odmiana storczyka) wniesie do łazienki nutę elegancji i egzotyki – jego mięsiste, przepiękne kwiaty zawsze przykuwają uwagę i sprawiają pozytywne wrażenie. Storczyk nie toleruje stojącej wody w doniczce, jego uprawa jest hydroponiczna (korzenie są zanurzone w wodzie, a nie w ziemi). Dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i półcieniu.

2. Zielistka

Ta roślina nie ma pięknych kwiatów, ale ozdobą są jej cienkie liście z białym paskiem, na jasnozielonym tle. Warto ją ustawić na wysokiej półce lub zawiesić pod sufitem, wtedy będzie wypuszczała nowe odnóżki, które będą swobodnie zwisały. Roślina nie jest wymagająca i powinna uporać się z małymi zaniedbaniami w uprawie.

3. Skrzydłokwiat

Jedna z tych roślin doniczkowych, która pięknie kwitnie. Jeśli będziemy o niego dobrze dbać, to będzie kwitł przez większość roku. Ma białe, eleganckie kwiaty, które niesamowicie kontrastują z soczystymi, ciemnozielonymi liśćmi.

Dużą ich zaletą jest to, że dobrze radzą sobie nawet w półcieniu (nie tolerują ostrego słońca). Roślina ta w momencie zaniedbania w podlewaniu natychmiast o tym daje znać – jej liście opadają, ale po intensywnym podlaniu – ponownie odzyskują sprężystość i blask.

4. Monstera

To najpopularniejsza roślina ostatnich lat, której charakterystyczne owalne liście z “dziurami” są częstym motywem: na poduszkach, zasłonach, tapetach.

Monstera dobrze rośnie zarówno na stanowiskach jasnych, jak i w półcieniu (jednak liście są wtedy mniej ażurowe, a właśnie te ciekawe “postrzępienia” są jej “znakiem rozpoznawczym”). Pamiętajmy, że to wysoka i rozłożysta roślina, a więc nadaje się tylko do większych łazienek.

5. Zamiokulkas

Zamiokulkasowi wystarczą minimalne ilości promieni słonecznych, żeby mógł prawidłowo rosnąć. Ten mistrz przetrwania w naturalnym środowisku zniesie wiele zaniedbań w uprawie. Co istotne, zdecydowanie lepiej zniesie suszę niż przelanie korzeni.

rosliny-doniczkowe-wpis-37

Pozostałe gatunki "łazienkolubne"

6. Kroton

Roślina o nietypowym wyglądzie liści, posiadających liczne cętki i plamy przechodzące od zieleni do różnych odcieni brązu. Jest nadzwyczaj wymagająca jeśli chodzi o wilgotność, ponieważ jego naturalnym środowiskiem są gorące lasy tropikalne. Im więcej światła, tym kroton będzie piękniej się wybarwiał. Nie zaszkodzi mu nawet ostre słońce na południowym lub zachodnim parapecie.

7. Alokazja

Uwielbia wilgotne środowisko częste zraszanie, a więc w łazience będzie czuła się doskonale i wynagrodzi nam to pięknymi, błyszczącymi, ogromnymi liśćmi, z widocznym unerwieniem (delikatne żyłki wzdłuż liści).

8. Anturium
Anturium najlepiej rośnie w wilgotności powyżej 50%, dlatego łazienka jest dla tej przepięknej rośliny idealna. Ma bardzo charakterystyczne, grube liście – zazwyczaj intensywnie czerwone z pręcikiem w części centralnej.

9. Difenbachia

Oryginalna roślina o ciemnozielonych, sporych liściach z jasnymi, drobnymi plamami i cętkami. Łazienka będzie dla niej wymarzonym miejscem, gdyż w tym miejscu kumuluje się najwięcej wilgotnego powietrza. Preferuje stanowiska jasne, ale w półcieniu również powinna dać radę.

Należy pamiętać, że difenbachia zawiera w liściach śladowe ilości strychniny (niewskazana jest jej hodowla w pobliżu dzieci i zwierząt domowych).

10. Paprotka

Roślina ta królowała w domach naszych dziadków i PRL-owskich urzędach. Uprawa tej rośliny, o długich, delikatnych i kruchych liściach, nie jest łatwa, ponieważ trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. Preferuje pomieszczenia wilgotne, z tego też względu łazienka będzie dla niej najlepszym miejscem. Najlepiej radzi sobie na stanowisku z rozproszonym światłem.

Łazienka bez okna? Żaden problem!

Jeśli łazienka nie posiada okna, a chcemy upiększyć ją żywymi roślinami, musimy stworzyć im odpowiednie warunki do życia, najlepiej zbliżone do ich naturalnego środowiska. Skoro w tym pomieszczeniu na ogół nie ma światła naturalnego, rozsądną wyborem będą gatunki cieniolubne. Wystarczy, że przez ok. 10 godzin dziennie w łazience świecić się będzie żarówka energooszczędna albo zwykła jarzeniówka. Takie oświetlenie możemy zakupić w sklepie ogrodniczym, elektrycznym lub markecie budowlanym. W niektórych sklepach dostępne są modele dedykowane specjalnie do profesjonalnej hodowli roślin. Światło zbliżone do naturalnego emitują też świetlówki kompaktowe – tzw. żarówki energooszczędne – oraz lampy sodowe i ledowe. Można też użyć zwykłych świetlówek.

Sztuczne światło instalujemy tak, by promienie padały na rośliny od góry, z odległości 30-50 cm.

Więcej informacji na temat prawidłowego oświetlenia roślin znajdziesz w artykule Włącz światło.

Dobrym rozwiązaniem jest również cotygodniowa rotacja roślin i zmiana warunków oświetleniowych. Jeśli zakupimy dwie rośliny, jedną z nich na tydzień umieszczamy w łazience, drugą w pomieszczeniu z naturalnym światłem, jednak nie w bezpośredniej ekspozycji światła słonecznego. Po tygodniu zamieniamy rośliny miejscami.

Taka “zamiana miejsc” gwarantuje, że każda z roślin otrzyma dostateczną do rozwoju ilość światła dziennego, dzięki czemu będziemy mogli stworzyć nieco tropikalny klimat w naszej łazience.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X