PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Pasożyty na monsterze

Błyszczące, charakterystycznie wycięte liście, są świetną dekoracją wnętrza. Jednak, aby monstera rozwijała się właściwie, należy o nią regularnie dbać.

Monstera dziurawa to jedna z najczęściej pojawiających się egzotycznych roślin doniczkowych w polskich domach. Błyszczące, charakterystycznie wycięte liście, są doskonałą, zieloną dekoracją wnętrza. Jednak, aby monstera rozwijała się właściwie, należy o nią regularnie dbać.

Dowiedz się, jakie pasożyty najczęściej atakują tę niezwykłą roślinę.

Wełnowiec

Wełnowiec jest bardzo charakterystycznym szkodnikiem przypominającym nieco maleńki kłaczek wełny. Wełnowce zazwyczaj występują na spodniej części blaszki liścia i pozostawiają po sobie charakterystyczny ślad. Szkodniki te bardzo szybko przenoszą się z rośliny na sąsiadującą roślinę, dlatego czas jest kluczowym elementem w skutecznym pozbyciu się tych intruzów.

Istnieją gotowe, chemiczne preparaty do walki z wełnowcami tj. Polysect 005 SL

Ekologiczną alternatywą może być np. roztwór z szarego mydła. Wrzątek wody wlewamy do naczynia, następnie dodajemy szare mydło. Można zrobić to na oko, 15-20 g w zupełności wystarczy. Mieszamy roztwór przez krótki czas i odstawiamy do momentu, w którym woda będzie letnia.  Tak przygotowanym roztworem przecieramy liście monstery z każdej strony. Należy jednak pamiętać o trudno dostępnych miejscach, w których wełnowce czują się najlepiej. Pomocne mogą być patyczki higieniczne. Proces jest czasochłonny, jednak przynosi dobre efekty. Przemywanie powtarzamy kilka razy co 5-7 dni.

Innym domowym sposobem na wełnowce jest smarowanie liści i łodyg olejem parafinowym. Olej parafinowy jest łatwo dostępny w aptekach. Musimy farmaceutę poprosić po prostu o ciekłą parafinę (Paraffinum liquidum). Aby przygotować skuteczny preparat na wełnowce na bazie oleju parafinowego, mieszamy parafinę z wodą (w proporcji 1:1), dodając kilka kropel płynu do mycia naczyń. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy, aż powstanie jednorodna mieszanina. Następnie, przy pomocy miękkiego pędzelka, nanosimy preparat na ciała wełnowców, wełniste kłaczki i we wszystkie zagłębienia w łodydze i liściach rośliny.

Olej uniemożliwia dostęp powietrza do ciała wełnowców i ich jaj, co powoduje, że szkodniki giną. Po kilku dniach dokładnie opłukujemy roślinę ciepłą wodą pod prysznicem. Zabieg powtarzamy za każdym razem, gdy zauważymy szkodniki na roślinach.

Podobny efekt uzyskamy wykonując oprysk na wełnowce, dostępnym w sklepach ogrodniczych, preparatem olejowym Emulpar Spray. Jest to gotowy do użycia spray, oparty na naturalnych składnikach.

Przędziorek

Przędziorek to mały pajączek, którego kolor zmienia się zależnie od pory roku, rozwoju i płci. Atakuje drzewa, krzew i różnego rodzaju rośliny doniczkowe. Przędziorek żywi się sokiem z liścia rośliny, wpływa to bardzo negatywnie na kondycję ponieważ roślina traci naturalną zdolność do fotosyntezy zatrzymując wzrost i powolnie obumierając.

Najlepszymi warunkami do rozwoju przędziorka są miejsca, gdzie powietrze jest suche.

Przy małej liczebności przędziorków może wystarczyć przemywanie liści zaatakowanej rośliny letnią woda z dodatkiem kilku kropli płynu do mycia naczyń. Dolną stronę blaszki liściowej można też posmarować olejem roślinnym. Olej pokrywa ciało przędziorka chmielowca tworząc barierę, ograniczającą dostęp powietrza, co ostatecznie prowadzi do uduszenia szkodników.

Innym sposobem walki z przędziorkami jest dokładne spryskanie dolnych stron liści roztworem szarego mydła i denaturatu. Aby przygotować taki preparat należy rozcieńczyć w 1 litrze wody 20 g mydła i 10 ml denaturatu. Mieszaninę dokładnie mieszamy i rozpylamy przy pomocy ręcznego spryskiwacza. Bardzo ważne jest dokładne pokrycie cieczą wszystkich części rośliny.

W ostateczności przeciw przędziorkom można sięgnąć po chemiczne preparaty przędziorkobójcze. W przypadku uprawy niewielkiej liczby roślin w mieszkaniu, decydując się na chemiczne zwalczanie przędziorków, możemy sięgnąć po skuteczny środek Polysect Ultra Hobby AL dostępny jako preparat gotowy do użycia w niewielkiej butelce ze spryskiwaczem. Rośliny zaatakowane przez przędziorki należy opryskać bardzo dokładnie, a po 7-10 dniach oprysk powtórzyć.

rosliny-doniczkowe-wpis-150

Wciornastki

Wciornastki to owady o drobnej budowie posiadające dwie pary skrzydeł, z aparatem gębowym kłująco-ssącym. Szkodniki te żywią się sokiem z tkanki roślin i powodują liczną ilość uszkodzeń. Rozpoznanie tego szkodnika jest dosyć kłopotliwe. Wciornastki pozostawiają żółte, srebrzyste plamy na górnej części liścia, przebarwienia i poranienia liści.

Walka z wciornastkami jest dosyć trudna, gdyż owady szybko się rozmnażają i sprawnie rozprzestrzeniają. Dodatkową przeszkodą jest ich niewielki rozmiar, który powoduje, iż niełatwo je zauważyć. Jednak po zdiagnozowaniu problemu niezbędnym krokiem jest podjęcie odpowiednich działań. Istnieje kilka metod walki z tymi szkodnikami:

metody chemiczne – w przypadku roślin uprawianych w mieszkaniu należy sięgać po preparaty bezpieczne, przeznaczone do użycia amatorskiego, takie jak: Emulpar, Agrocover Spray lub Mutli Insekt Spray

metody biologiczne – czyli sięgnięcie po naturalnych wrogów szkodnika, na przykład dobroczynka wielożernego, dobroczynka szklarniowego lub dziubałeczka wielożernego, które żerują na wciornastkach

metody profilaktyczne – czyli regularne przeglądanie roślin, niszczenie zaatakowanych przez szkodnika części roślin, utrzymywanie odpowiedniej wilgotności gleby i wykorzystywanie do uprawy jedynie zdrowego materiału nasadzeniowego (podłoża). Przydatne w tym przypadku mogą być żółte tablice lepowe, dzięki, którym już na wczesnym etapie będzie można zauważyć szkodnika.

Wciornastki to bardzo trudny przeciwnik, a wiele z jego gatunków jest odpornych na środki chemiczne. Dlatego najlepsze rezultaty daje połączenie wszystkich trzech metod.

Ziemiórki

Aby rozpoznać, że naszym roślinom zagrażają ziemiórki, obserwuj ich otoczenie i ziemię. Obecność dorosłych osobników gwarantuje obecność larw, choć te drugie nie tak łatwo dostrzec, nawet po wyciągnięciu rośliny z donicy. Sam wygląd i kondycja roślin nie są dostatecznie charakterystyczne, aby móc opierać się tylko i wyłącznie na tych wskazówkach. Choć liście są pożółkłe i brązowe, a z czasem roślina całkiem zamiera, to jest to też objaw m.in. chorób grzybowych.

Warto spróbować położyć w doniczce plaster ziemniaka, jeśli w ziemi znajdują się larwy, po tygodniu będą znajdować się na warzywie. Można też wykorzystać specjalny żółty arkusz z klejem – zwabi on dorosłe osobniki, które z łatwością się do niego przykleją.

Jak zwalczać ziemiórki? Dowiesz się z artykułu pt. Natrętne ziemiórki.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X