PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak nie ugotować roślin w upał?

Podczas upału przetchlinki są przymknięte, aby nie oddawać zbyt dużo wody, a zalane korzenie nie są w stanie jej pobrać.

Wysokie temperatury, ciepły wiatr i brak wody powoduje szybkie więdnięcie uprawianych roślin, a długotrwała susza często doprowadza do ich zamierania. Najbardziej narażone na brak wody są doniczkowe rośliny stojące na balkonie.

Na balkonie i tarasie w upalny dzień panują warunki podobne do tych w piekarniku. Wysoka temperatura, nagrzane mury i suche, gorący wiatr skutecznie wyciągają resztki wody z podłoża i roślin. Jedynym ratunkiem wydaje się być podlewanie. Zobacz, co można jeszcze zrobić i jakich błędów nie popełniać, aby nie „ugotować” roślin.

Umiejętne podlewanie

Podlewając rośliny balkonowe należy przestrzegać paru nieskomplikowanych zasad: podłoże podlewamy pod wieczór i wcześnie rano, by nie doszło do poparzenia słonecznego liści i łodyg. Używamy odstanej wody, podlewamy obficie, aby nadmiar wody wyleciał na doniczkę. Raz dziennie, najlepiej na wieczór podlewamy rośliny z dodatkiem nawozu.

Dobrym sposobem na utrzymanie wilgoci w glebie jest ściółkowanie podłoża. Dodatkowo,  w szczególności z południowego i zachodniego balkonu, można przestawić doniczki z roślinami, jeśli pomimo tych zabiegów rośliny się przegrzewają.

Pamiętajmy, że jeśli przez cały dzień będziemy lać wodę w doniczki, może dojść niemal do ugotowania korzeni. Podczas upału przetchlinki są przymknięte, aby nie oddawać zbyt dużo wody, a zalane korzenie nie są w stanie jej pobrać.

Więcej na temat prawidłowego podlewania przeczytasz pod linkiem: https://www.roslinyzielone.pl/podlewanie-roslin-balkonowych/

Rośliny w gruncie

Najbardziej wrażliwe na susze są rośliny dyniowate. Ogórki, patisony, dynie i cukinie przestają rosnąć, a gdy nie podlewamy ich systematycznie wykształcają się charakterystyczne klepsydry. W tym przypadku podlewanie jest konieczne przynajmniej co drugi dzień. Podlewamy je po dokładnym wypieleniu grządek i stosując powyższe zasady.

Jeśli mamy taką możliwość warto założyć białą włókninę dookoła i od góry nad grządkami, która osłoni rośliny przed palącym słońcem i wysuszającym wiatrem.

rosliny-doniczkowe-wpis-82

Nawadnianie kropelkowe

Jedynie słuszną metodą podlewania jest nawadnianie kropelkowe, które można stosować w uprawach roślin ozdobnych, sadowniczych, w uprawach polowych warzyw jak i przy uprawie w skrzyniach lub na podwyższonych grządkach. Krople wody trafiają tam, gdzie powinny i nie parują po drodze.

Dozowniki i systemy nawadniania

Istnieją proste rozwiązania typu perforowane przewody czy szlauf ogrodniczy, ale są również zaawansowane technologie w pełni skomputeryzowane, które same sterują podlewaniem.

Kolejnym rozwiązaniem są dozowniki wody i systemy nawadniające. Wkłady nawadniające do doniczek to przede wszystkim wygoda użytkowania. O konieczności kolejnego podlewania poinformuje czerwony wskaźnik, który opada wraz z poziomem wody w pojemniku.

Dozownik wody działa w inny sposób – samoczynnie zasysa wodę z naczynia i przekazuje ja do podłoża. Wystarczy, że raz na jakiś czas uzupełnisz wodę, a dozownik systematycznie podlewa roślinę – jest to bardzo przydatne urządzenie podczas dłuższej nieobecności w domu np. gdy planujemy wakacje.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X