PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Zamiokulkas Raven

Czarne liście? Zaskakujący kolor odmiany "żelaznej rośliny".

Zamiokulkas jest jedną z najpopularniejszych roślin domowych ze względu na niebywałą odporność na suszę, ograniczony dostęp do światła i inne niesprzyjające warunki.

Odmiana “Raven” jest czymś więcej niż niezniszczalną rośliną o pięknym ulistnieniu. Jej ciemne, niemal czarne, skórzaste liście pięknie połyskują, a pędy układają się w okazałe, regularne kępy. Czarna barwa liści jest czymś niezwykle rzadko spotykanym wśród roślin domowych, dlatego odmiana “Raven” zasługuje na szczególną uwagę.

Tempo wzrostu

Zamiokulkas rośnie wolno, dlatego nie potrzebuje częstego przesadzania i staje się przez to jeszcze mniej wymagający. Młode pędy odmiany “Raven” chwilowo mają zielone liście, które jednak stopniowo zmieniają barwę na ciemną.

Podlewanie

Podczas spoczynku zimowego warto znacznie ograniczyć podlewanie. Zamiokulkas nie toleruje nadmiaru wody. Mokre, zalane podłoże powoduje jego gnicie i zamieranie, dlatego najlepiej dostarczać mu wodę w momencie, gdy ziemia jest już zupełnie przesuszona. Podlewamy roślinę przez podsiąkanie wodą odstaną o temperaturze pokojowej.

Stanowisko

Zamioculcas preferuje stanowiska pół cieniste, choć dobrze znosi także większe zacienienie. Ostre słońce powoduje u niego poparzenia liści i występowanie brązowych plam na powierzchni blaszki.

Optymalna temperatura dla tego gatunku to 20-30 stopni Celsjusza.

rosliny-doniczkowe-wpis-73

Przesadzanie

Roślina najlepiej czuje się w donicach kamionkowych i płaskich, które pozwalają na swobodne rozrastanie się podziemnych kłączy i bulw. Młodsze rośliny warto przesadzać co roku do ziemi dedykowanej zamiokulkasom, natomiast starsze okazy średnio co 2-3 lata.

Czyszczenie liści

Zakurzone liście można przemywać wilgotną szmatką, aby nie traciły swego pięknego blasku. W okresie wegetacji roślinę zasilamy nawozem wieloskładnikowym.

Więcej szczegółów odnośnie wymagań Zamiokulkasa dostępnych jest pod linkiem https://www.roslinyzielone.pl/jak-dbac-o-zamioculcas/


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X