PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak dbać o Epipremnum złociste?

Niewątpliwą zaletą tej długowiecznej i często spotykanej rośliny jest niewymagająca hodowla oraz nadzwyczaj szybki przyrost.

Rośliny z gatunku Epipremnum złociste potrafią znieść wiele błędów uprawowych, ale wtedy przestają być już tak dekoracyjne, jak egzemplarze uprawiane w optymalnych warunkach (wytworzy wówczas małe, blade i rzadkie liście oraz słabe i wiotkie pędy).

Decydując się na uprawę tej rośliny, nie musimy jednak ograniczać się wyłącznie do jej najpopularniejszych odmian o zielonych liściach, gdyż na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych wersji ozdobnych, które są o wiele bardziej dekoracyjne, niż te najczęściej spotykane w biurach. Dodatkowo, rośliny te są mało wymagające, dzięki czemu idealnie nadają się np. do restauracji.

Skąd pochodzi nazwa?

Na początku XXI wieku Scindapsus uznawany był za odmianę Epipremnum pinnatum “Aureum”, zaś pod koniec XX wieku zaliczany był do rodzaju Raphidophora (Raphidophora aurea), a wcześniej do rodzaju Scindapsus (Scindapsus aureus). Scindapsus złoty należy do rodziny obrazkowatych (Araceae), zaś jego łacińska nazwa (Scindapsus) pochodzi z języka starogreckiego i oznacza “podobny do bluszczu”.

rośliny do biura, opieka nad roślinami warszawa
Epipremnum złociste dobrze sprawdza się w biurach na stanowiskach słonecznych.
Pochodzenie: Australia, Indonezja, Chiny, Japonia, Indie
Wysokość: do 2 m

Epipremnum szybko rośnie, nawet do 50 cm rocznie.

Niewątpliwą zaletą tej długowiecznej i często spotykanej rośliny jest niewymagająca hodowla oraz nadzwyczaj szybki przyrost – nawet do 50 cm rocznie. Liście scindapsusa są sercowate i błyszczące, w zależności od odmiany są nakrapiane lub smugowate (z początku są miniaturową wersją liści dojrzałej rośliny). Liczba i rozmiar barwnych plam na liściach zależą od intensywności nasłonecznienia – a więc, im jest ona wyższa tym roślina jest bardziej wzbogacona o dodatkowe piękne, białe i złociste plamy na dużych liściach, które tworzą imponującą, jednolitą “ścianę” zieleni.

Roślina jest hodowana zarówno w formie zwisającej, tworząc długie “warkocze”, jak i w formie stojącej “kolumny” (wymagana jest wytrzymała podpora pokryta np. włóknem kokosowym). Do najbardziej atrakcyjnych odmian należą między innymi: „Aureum”, „Marble Queen”, „N’Joy”, „Neon”.

Stanowisko
Epipremnum dobrze rośnie na oświetlonym stanowisku, jednak nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Toleruje także stanowiska cieniste, jednak liście nie wybarwiają się wówczas tak atrakcyjnie, jak na stanowisku półcienistym i słonecznym. Reasumując, w słońcu liście Epipremnum będą blade, w cieniu zaś ciemnozielone.
Temperatura
Epipremnum złociste wymaga stałej temperatury 21-24ºC. Minimalna temperatura zimą powinna oscylować ok. 13ºC. Roślina ta lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego należy spryskiwać liście wodą lub zastosować nawilżacz powietrza, a przy włączonym ogrzewaniu – odsunąć roślinę od źródła ciepła.
Wilgotność powietrza
Epipremnum nie lubi suchego i nagrzanego powietrza, z dlatego też liście rośliny należy spryskiwać miękką wodą dwa razy w tygodniu (nie należy jednak stosować środków nabłyszczających do liści). Kurz na liściach można usunąć zwilżoną, delikatną ściereczką.
Podlewanie
Epipremnum nie lubi przelania, dlatego przed podlewaniem należy sprawdzić czy ziemia jest całkowicie sucha. Nie należy podlewać rośliny “często i po trochu” – w lecie wystarczy podlewać raz na tydzień, w zimie – raz na dwa tygodnie. Podlewanie małą ilością wody powoduje, że nie dochodzi ona do niższych warstw bryły korzeniowej.
Nawożenie
Roślinę należy nawozić nawozem do roślin zielonych – w dawkach zalecanych przez producentów.
Ewentualne problemy
Żółknięcie i opadanie liści może być następstwem przelania rośliny, zaleca się wówczas zaniechanie podlewania aż do momentu całkowitego wyschnięcia gleby. W przypadku pojawienie się brązowych, suchych końcówek liści mamy do czynienia prawdopodobnie ze zbyt suchym i ciepłym powietrzem, zaleca się wtedy spryskiwanie liści wodą co kilka dni.

Najnowsze wpisy


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X