PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Przesadzanie roślin. Czy robisz to dobrze?

Zabieg ten w wielu przypadkach radykalnie poprawia ich wzrost, jednak nie zawsze jest potrzebny.

Młode sadzonki o intensywnej sile wzrostu przesadzamy co roku, natomiast starsze – co 2-3 lata. W przypadku okazałych egzemplarzy, które pierwotnie otrzymały duże donice, zalecana jest wymiana jedynie górnej warstwy ziemi. Najlepszą porą na zabieg przesadzenia jest okres od lutego do maja (odkładamy go w przypadku roślin w pełni kwitnienia). Zabieg ten w wielu przypadkach radykalnie poprawia ich wzrost, jednak nie zawsze jest potrzebny.

Nowa donica i jej wymiary

Średnica nowej doniczki dla roślin małych i średnich powinna być większa o 2-3 cm, dla dużych zaś różnica w średnicy powinna wynosić 5-10 cm. Co ważne, wyjątkiem jest bardzo popularny w biurach i domach, Zamioculcas zamiolistny – w naturalnym środowisku, rośnie wśród korzeni drzew i uwielbia ciasnotę w doniczce. Przesadzony w zbyt dużą donicę może zahamować swoje tempo wzrostu.

Jakie wybrać podłoże?

Dla większości roślin domowych dobra jest ziemia uniwersalna o lekko kwaśnym odczynie. Jej sporą część stanowi torf, który zapewnia dobre stosunki wodno-powietrzne, ale jest ubogi w składniki mineralne. Producenci często mieszają takie podłoże z granulowanym nawozem o długotrwałym działaniu. W sprzedaży są także podłoża w foliowanych workach, paczkowane po 5, 10, 25 i 50 litrów, dla roślin o specyficznych wymaganiach, np. dla: paproci, azalii i kamelii (o kwaśnym odczynie), palm (z dodatkiem gliny), storczyków (z dodatkiem rozłożonej kory i mchu torfowca), kaktusów (z dużą zawartością żwiru i piasku). Podłoża można mieszać. Specjalistyczne mieszanki można kupić dla kilku grup roślin o szczególnych wymaganiach.

Niektóre firmy dodają do ziemi kwiatowej specjalny hydrożel bądź piankę aminową. Substancje te chłoną o wiele więcej wody, niż zwykłe podłoże, magazynują ją i stopniowo udostępniają roślinom, co pozwala nam na znaczne zmniejszenie częstotliwości podlewania. Dostępne w sklepach podłoża tego typu to np. Aqua Żel i Geolia Hydrożol czy Biopon Hydrożel.

Jak wydobyć roślinę z doniczki?

Jeśli mamy problem z wydobyciem rośliny z doniczki (np. gleba jest mocno utwardzona), należy mocno i kilka razy ścisnąć donicę lub uderzyć w nią ręką albo jeśli jest plastikowa – spróbować naciąć ją nożykiem lub nożyczkami. Następnie częściowo usuwamy starą ziemię z wierzchu i z pomiędzy korzeni.

rosliny-doniczkowe-wpis-33

Poskręcana bryła korzeniowa

Mocno poskręcane korzenie lub bulwy należy cierpliwie je rozplątać, co stymuluje roślinę do wytwarzania nowych korzeni. Zbyt długie korzenie warto rozsądnie skrócić ostrym cięciem, natomiast miejsca przejawiające jakiekolwiek oznaki choroby, gnicia oraz suche, martwe końcówki należy bezwzględnie usunąć, pamiętając o tym, że grube i zdrowe korzenie zostawiamy nienaruszone.

Sadzimy

Roślinę ustawiamy na dno lekko ubitej ziemi (pod którą jest już uprzednio wsypany drenaż) i dopełniamy wokół nową ziemią. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z utwardzaniem ziemi – powinna być lekko spulchniona, dzięki czemu będzie prawidłowo napowietrzona nawet w głębszych warstwach, a woda będzie mogła swobodnie spływać. Pamiętajmy też, że zbita ziemia, wilgoć i ciepło to wręcz wymarzony dom dla bardzo niechcianych i irytujących gości, którymi są ziemiórki.

W celu lepszego ukorzenienia młodej sadzonki, możemy wspomóc ją specjalnymi preparatami (zawierają syntetyczne hormony roślinne – tj. auksyny) do ukorzenienia (np. Korzonek Z).


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X