Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/artani01/public_html/domains/roslinyzielone.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/artani01/public_html/domains/roslinyzielone.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2862

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/artani01/public_html/domains/roslinyzielone.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
Blog Artanis - pielęgnacja i aranżacja roślin - Zmiany na liściach palmy

PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Dlaczego liście palmy chorują?

Zamieranie liści najczęściej spowodowane jest przelaniem, przemarznięciem lub niską wilgotnością powietrza.

Niekiedy, pomimo dobrych chęci i pozornie odpowiedniej pielęgnacji, palma zaczyna chorować, czego najczęstszym objawem są żółto-brązowe liście lub nieestetyczne plamy na ich powierzchni. Przyczyną takiego stanu są najczęściej zaniedbania w pielęgnacji, jak np. przelanie, przesuszenie, przenawożenie czy też zbyt niska wilgotność w powietrzu.

Oprócz nieinfekcyjnych chorób palm, roślinom tym, jak każdym innym gatunkom uprawianym w doniczkach, szkodzą też pasożyty. W tym artykule skoncentrujemy się jednak wyłącznie na nieinfekcyjnych chorobach palm.

Brązowe końcówki liści

Najczęstszą przyczyną problemów w uprawie palm w naszym klimacie jest zbyt niska wilgotność powietrza, szczególnie w okresie grzewczym. Powoduje żółknięcie lub brunatnienie końcówek liści, a także powolne zasychanie wierzchołków liści bądź segmentów wachlarza palmy. Zbrązowiałe końcówki liści, jak i fragmenty tkanki, nie wrócą już nigdy do pierwotnego, zdrowego stanu, należy je zatem usunąć np. ostrymi nożyczkami.

Ważne jest, aby przy podwyższaniu wilgotności powietrza, nie zapomnieć o właściwej wentylacji powietrza. Stagnująca w powietrzu wilgoć może przyczynić się dość szybko do rozwoju infekcji grzybowych na łodygach i liściach palmy. Utrzymanie wilgotności na odpowiednim poziomie jest jednym z kluczowych czynników w hodowli roślin, dowiedz się zatem jaka jest prawidłowa wilgotność powietrza?

Brązowe plamy

Stosunkowo często, na liściach palm pojawiają się brązowe plamy, których przyczyną jest zwykle choroba grzybowa, powstająca na skutek przelania, niewystarczającej cyrkulacji powietrza, brak drenażu na dnie donicy lub zbyt obfitego zraszania rośliny.

W miarę postępowania choroby plamy te mogą zacząć się ze sobą zlewać, tworząc nieregularne, nekrotyczne kształty. Zmiany te są dość charakterystyczne, jeśli jednak nie masz pewności, sprawdź jak rozpoznać, że roślina została przelana?

W celu niesienia jak najszybszego ratunku roślinie, należy usunąć chore liście, znacznie ograniczyć podlewanie oraz niezwłocznie zastosować fungicyd jak np. AMISTAR 2005/6/7, Topsin M 500 SC, Dithane NeoTec 75 WG (0.2%), Domark 100 EX.

Czarne fragmenty liści

Przemarznięte rośliny prawie natychmiast sygnalizują swoją niewłaściwą kondycję poprzez charakterystyczne zmiany na liściach. Objawami krótko, lub długotrwałego przemarznięcia mogą być nie tylko czarne plamy. Pojawienie się skarłowaciałych, pomarszczonych liści czy skręconej osadki liściowej może świadczyć o wyziębieniu rośliny np. na skutek zmarznięcia bryły korzeniowej.

W tym wypadku należy podnieść temperaturę podłoża przez ustawienie rośliny z dala od przeciągów, w pomieszczeniu o temperaturze preferowanej przez daną odmianę.

rosliny-doniczkowe-wpis-115

Pojedyncze, jasne plamy

Nagłe wystawienie palmy na działanie bezpośrednich promieni słonecznych może skutkować matowymi, bladożółtymi lub białawymi odbarwieniami na całej długości liścia. Z czasem, wokół zasychających fragmentów liści pojawia się ciemnobrązowa obwódka. W cięższych przypadkach poparzona powierzchnia liścia przybiera kolor od rdzawego po ciemnobrązowy. Jeśli z kolei zaobserwujemy okrągłe, wypalone plamki na liściach to znak, że mamy do czynienia z tzw. efektem lupy. Powstaje on, gdy obecne na roślinie krople wody niczym soczewka skupiają mocne światło słoneczne, które wypala powierzchnię liścia.

Poparzonej palmie należy niezwłocznie zapewnić stanowisko osłonięte od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Należy jednak mieć na uwadze, że zmiany wywołane poparzeniem niestety nie znikną. Przed wystawieniem palmy na słońce należy ją zahartować poprzez cieniowanie i stopniowe przyzwyczajanie do bardziej intensywnego światła.

Palma, która cierpi na niedobór światła, zasygnalizuje to żółknącymi liśćmi oraz wyciąganiem się w kierunku źródła światła. W tym wypadku należy zapewnić palmie stanowisko w pomieszczeniu o ekspozycji południowej lub zachodniej.

Warto podkreślić, że w okresie jesienno-zimowym roślinę dobrze jest przestawić na stanowisko, które będzie znajdować się jak najbliżej źródła naturalnego światła lub jeśli takim nie dysponujemy, możemy roślinę dodatkowo doświetlić.

Blednięcie liści

Jak każda roślina, palma potrzebuje podłoża wzbogaconego odpowiednimi składnikami odżywczymi. Niedobór pierwiastków tj. cynk, żelazo czy magnez może objawiać się stopniowym blednięciem liści, poczynając od ich wierzchołka. Zmiany stopniowo rozszerzają się na całe liście, przechodząc od barwy jasnozielonej do żółtej.

Palma areka nie wymaga zbyt częstego zasilania nawozami, szczególnie zaraz po przesadzeniu do odpowiednio żyznego podłoża. Z czasem można raz w miesiącu zastosować nawóz wieloskładnikowy dedykowany palmom lub podlewać rośliny wodą z dodatkiem biohumusu. Na rynku dostępna jest cała gama preparatów w postaci granulowanej lub płynnej, które możemy stosować podczas podlewania roślin. Dobrym, gotowym nawozem dla palm jest m.in. Florovit (nawóz do palm, juk i dracen).


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X