PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak dbać o Skrzydłokwiat?

Tropikalne pochodzenie decyduje o silnym upodobaniu rośliny do wilgoci gleby.

Liście skrzydłokwiatu nie są tak okazałe, jak liście juki czy paproci, a białe kwiaty nie roztaczają wokół siebie aromatycznej woni. Jednak jego zalety docenili eksperci z Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, czyli NASA. Stwierdzili oni, że właściwości tej rośliny są nie do przecenienia.

Dlaczego zatem warto mieć go w domu?

Oprócz niezaprzeczalnych walorów estetycznych, Skrzydłokwiat to naturalny oczyszczacz powietrza (niweluje toksyczne związki nawet o 60%). Analiza NASA roślin domowych wykazała, że ​​rośliny z tego gatunku są najbardziej skuteczne w usuwaniu lotnych związków organicznych, w tym formaldehydu, trichloroetylenu i benzenu.

Co więcej, Skrzydłokwiat pomaga zmniejszyć poziom zarodników pleśni, które rosną w domu, wchłaniając te zarodniki przez liście i transportując je do korzeni rośliny, gdzie są wykorzystywane jako środki odżywcze. Warto więc hodować roślin z tego gatunku w wilgotnych pomieszczeniach, np. łazienkach, gdyż mogą one pomóc utrzymać płytki prysznicowe i zasłony wolne od pleśni. Skrzydłokwiat może wchłonąć szkodliwe opary z alkoholu i acetonu.

rosliny-doniczkowe-wpis-4
Skrzydłokwiat ma zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych.
Pochodzenie: Ameryka Środkowa i Południowa, Azja Południowo-Wschodnia.
Wysokość: 20-50 cm

Długi okres kwitnienia.

Skrzydłokwiat jest długoletnią rośliną o pięknych, ciemnozielonych, błyszczących liściach, rozchodzących się na wszystkie strony ze wspólnego środka i śnieżnobiałych kwiatostanach (kształtem podobnym do anturium) na smukłych łodygach. Niewątpliwą zaletą tej eleganckiej i dostojnej rośliny jest długi okres kwitnienia oraz fakt, iż kwiatostany nadają się na… kwiat cięty – po ścięciu charakteryzują się dużą trwałością. Kwiatostany skrzydłokwiatu pojawiają się przez całe lato, starsze rośliny tworzą ich znacznie więcej. Okres kwitnienia można zaobserwować także zimą, jeśli roślina ma zapewnioną dużą wilgotność powietrza. Aby liście były lśniące, trzeba przecierać je wilgotną szmatką. Nie należy używać środków do nabłyszczania liści.

Stanowisko
Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w półcieniu, a nawet w cieniu w temperaturze pokojowej. Roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, należy jednak pamiętać, że stanowisko zbyt ciemne sprawi, że może nie zakwitnąć.
Temperatura
Skrzydłokwiat preferuje temperatury w lecie w granicach 18-21 stopni i 16-18 stopni zimą.
Wilgotność powietrza
Roślina lubi wilgotne powietrze, dlatego należy pamiętać o częstym zraszaniu liści – zapobiegnie to osiadaniu kurzu oraz odpowiednio nawilży powierzchnię liścia. W celu oczyszczenia liści najlepiej sprawdzi się miękka, zwilżona ściereczka, nie powinno stosować się nabłyszczacza.
Podlewanie
Tropikalne pochodzenie decyduje o silnym upodobaniu Skrzydłokwiatu do wilgoci gleby: żyzną ziemię z domieszką torfu i piasku latem nawadniamy nawet 3–5 razy tygodniowo, a zimą 2 razy na tydzień. Roślinę podlewamy umiarkowanie, pozwalając górnej warstwie ziemi nieco przeschnąć przed kolejnym nawadnianiem. Ziemia nie powinna nigdy całkowicie wyschnąć.
Nawożenie
Spathiphyllum nawozimy co 14 dni wieloskładnikowym nawozem płynnym w pełnej dawce.
Ewentualne problemy
Zwisające liście świadczą o deficycie wody w korzeniach i łodygach, natomiast w przypadku braku kwiatów powodem najczęściej jest zbyt mała wilgotność powietrza. Skrzydłokwiat lubi stanowisko półcieniste, dlatego nie należy stawiać go w pełnym słońcu, ponieważ może skutkować to żółknięciem liści. Przy niskiej wilgotności powietrza Skrzydłokwiat może zostać zaatakowany przez przędziorki (gatunek roztocza), czyli tak zwane czerwone pajączki. Z tego względu warto często spryskiwać liście miękką wodą oraz sprawdzać dolną cześć liści, ponieważ tam najczęściej osiedlają się szkodniki. Należy wówczas niezwłocznie zastosować odpowiedni środek owadobójczy.

Ostatnie wpisy


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X